لودسل

لودسل


لودسل
یک سنسور صنعتی است که برای سنجش نیرو و گشتاور در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. لودسل­ ها در اشکال متفاوت و دسته ­بندی­ های گوناگونی تولید می­ شوند که بنا به نوع کاربرد آن­ها نام­ های متفاوتی پیدا می ­کنند که در ادامه­ ی مقاله مختصراً به انواع لودسل­ ها و نحوه ­ی اندازه­ گیری آن­ها اشاره خواهیم کرد.

 

نحوه­ ی اندازه­ گیری لودسل­ ها:

لودسل­ ها چگونه به سنجش وزن و گشتاور می­ پردازند؟

اساسی­ ترین جزء تشکیل­ دهنده­ ی لودسل­ ها برد مقاومتی یا Strain Gage است که این برد متشکل از 4 عدد مقاومت متغیر می ­باشد که به صورت پل وتستون قرار گرفته ­اند.

 

Image title

چنانچه بر اثر نیروی وارده تغییر طولی در مقاومت­ ها شکل­ گیرد تعادل ولتاژی آن­ها به هم خورده و بنا بر مقدار نیروی وارده ولتاژ بسیار ضعیفی در دو سر آن پل ایجاد می­ گردد که این ولتاژ به نوعی تفسیری از نیروی مکانیکی در دنیای الکترونیک می ­باشد.

این ولتاژ ضعیف با یک وسیله الکترونیکی به نام Transmitter به سیگنال­ های استاندارد صنعتی تبدیل می­ گردد و همچنین برای آنکه مقدار نیروی وارده نیز مشخص گردد این سیگنال توسط یک نمایشگر به زبان ارقام و اعداد تبدیل خواهد شد.

 

Image title

 

در صنعت نیروها به روش ­های مختلفی به جسم اعمال می­ شود که برای سنجش هریک از آن­ها به لودسل خاصی احتیاج است. با توجه به کاربرد­های متنوع لودسل­ ها در صنعت از انواع لودسل­ ها استفاده می­ شود که انتخاب آن­ها به عوامل مختلفی همچون راستای نیروی وارد شده، مقدار نیروی وارد شده، نحوه­ ی نصب و ... بستگی دارد که در ادامه به تشریح برخی از پرکاربردترین انواع آن­ها می ­پردازیم:

 • لودسل تک ­نقطه­ ای (Single Point):

در جایی که نیاز به سنجش نیرو در یک نقطه داشته باشیم از این نوع لودسل استفاده­ می ­کنیم. همانگونه که از اسم آن مشخص است از این لودسل به صورت تکی استفاده می ­شود.

 

Image title

 

 • لودسل خمشی (Shear Beam):

لودسل­ های خمشی که از لحاظ ظاهری بسیار شبیه لودسل­ های Single Point  هستند برای اندازه­ گیری نیرو درجایی استفاده می­ شوند که بار به صورت گسترده اعمال می­ شود. در این نوع لودسل­ ها از چند لودسل خمشی به صورت همزمان استفاده می­ گردد. معمولاً این لودسل­ ها به دلیل ساختار مکانیکی پیچیده ­تر نسبت به لودسل­ های Single Point گران­تر هستند.

 

Image title

 

 • لودسل آکاردئونی (Bending Beam):

لودسل­ های آکاردئونی علی­رغم تفاوت بسیار زیادی که از لحاظ شکل ظاهری با 2 نوع لودسل قبلی دارند اما برای همان کاربرد نیروهای فشاری به کار می­روند؛ با این تفاوت که این لودسل­ ها را بیشتر در جایی به کار می ­برند که نیرو به صورت فشاری اما با نویز زیاد اعمال شده باشد.

 

Image title

 

 • لودسل  Sشکل (S Type):

این لودسل­ ها را به دلیل شباهت بسیار زیادی که به حرف S دارند S Type می ­نامند. لودسل ­های S Type از پرکاربردترین لودسل­ ها در صنعت هستند چرا که همزمان می­ توانند به سنجش وزن به صورت فشاری و کششی بپردازند؛ اما به دلیل ساختار مکانیکی خاص آن برای سنجش وزن­ های زیاد، تولید و استفاده نمی­ شوند.

 

Image title

 

 • لودسل استوانه­ای (Canister Type):

از این لودسل­ ها برای سنجش وزن ­های بسیار زیاد استفاده میشود و در دو نوع فشار و کشش-فشار تولید می­ گردند.

 

Image title

 

 • لودسل دیسکی (Low profile):

این لودسل­ ها نیز همانند لودسل­ های استوانه ­ای برای سنجش وزن­ های بسیار زیاد استفاده می ­شوند با این تفاوت که فقط در نوع فشاری وجود دارند و از آن­جایی که عمق آن­ها کم است در جایی که فضای نسبتاً کمی برای نصب لودسل وجود دارد می توان از آن­ها استفاده کرد.

 

Image title

 

 • لودسل مینیاتوری (Miniature Type):

لودسل ­های مینیاتوری ابعاد بسیار کوچکی دارند و علی­رغم سایز بسیار کوچک (در حد یک سکه) می­ توانند برای سنجش وزن­ های در حد تن استفاده شوند.

 

Image title

 

 • لودسل جرثقیلی (Crane Scale):

در اندازه ­گیری وزن­ های بسیار زیاد به حالت آویز در جرثقیل­ ها از این مدل لودسل استفاده می­ شود.

 

Image title

 

لودسل­ ها علاوه بر انواع رایج ذکر شده در بالا بنا به سلایق تولید­کننده و کاربرد­های خاص صنعتی دارای انواع بسیار ­متنوعی هستند که در مقالات بعدی به تفصیل به تشریح آن­ها خواهیم پرداخت.

 

عوامل تعیین ­کننده در انتخاب یک لودسل مناسب:

 • دقت اندازه ­گیری

 • نوع نیروی وارد شده

 • میزان نیروی وارد شده

 • نحوه نصب لودسل

 • شرایط محیطی

 • داشتن استاندارد­های مختلف

خرید انواع لودسل از فروشگاه آلینداس


چهارشنبه 12 آذر 1393 11:07 توسط آلینداس در دسته ی توزین با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
سارا امیدیاطلاعات خوب و جامعی میتوان از سایت استخراج کردشنبه 22 اردیبهشت 1397 11:39
محمدممنون عالى بودسه شنبه 21 فروردین 1397 22:18
رحیمیخیلی خوب بود. تشکر ویژه سه شنبه 14 شهریور 1396 22:50
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy