کنتاکتورها و اجزای آن

کنتاکتورها و اجزای آن

کنتاکتور ها برای کنترل بارهای مختلف شامل الکتروموتورها، مدارات روشنایی، بانک های خازنی و سایر تجهیزات الکتریکی استفاده می شوند.
زمانی که بوبین یک کنتاکتور به ولتاژ نامی متصل شود (اصطلاحا تحریک شود) هسته داخل آن خاصیت مغناطیسی پیدا کرده و قسمت ثابت هسته، قسمت متحرک آن را جذب می کند. با این کار اتصال بین کنتاکت ها قطع و وصل می شود. در این حالت فنرهای زیرِ هسته متحرک در حالت فشرده قرار گرفته و بلافاصله بعد از قطع تغذیه بوبین متحرک را به حالت اول باز می گرداند.کنتاکتور ها دارای دو نوع کنتاکت می باشند که در زیر به معرفی آن ها می پردازیم:
کنتاکت باز (NO): کنتاکت هایی هستند که در حالت عادی (حالت خاموش کنتاکتور) قطع می باشند و نام دیگر آن کنتاکت های بسته شونده است.
کنتاکت بسته (NC): کنتاکت هایی هستند که در حالت عادی (حالت خاموش کنتاکتور) وصل می باشند و نام دیگر آن کنتاکت های باز شونده است.


اجزای کلی یک کنتاکتور:
1- کنتاکت هاي ثابت
2- کنتاکت های متحرک
3- حامل کنتاکت های ثابت
4- حامل کنتاکت های متحرک
5- ترمینال های ورودی و خروجی
6- صفحه فلزي انتهایی براي نصب قسمت هاي ثابت روي آن
7- بوبین کنتاکتور
8- بخش کنترل جرقه (داراي مقاومت زیاد در برابر گرماي حاصل از جرقه)

 کنتاکتورها را معمولا تعمیر نمی کنند مگر در بعضی موارد خاص که یک قطعه سالم از یک کنتاکتور معیوب از همان مدل را جایگزین قطعه خراب کنند. باید به این نکته توجه کرد که پلاتین های معیوب را نمی توان با سمباده زدن دوباره استفاده کرد چون باعث از بین رفتن لایه ی سطح آن (از جنس نقره و مس) شده و از بین رفتن این لایه باعث جرقه زنی و در انتها کشیدن جریان اضافی و عدم کارکرد درست سیستم حفاظتی می گردد.


چهارشنبه 3 دی 1393 17:32 توسط آلینداس در دسته ی کنتاکتور با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
muhammadخیلی خیلی خوب استشنبه 6 مرداد 1397 12:21
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2019 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy