تجهیزات روشنایی

تجهیزات روشنایی

 

صنعت روشنایی به بخش های مختلفی تقسیم می شود که در زیر تقسیم بندی کلی آن را می بینیم:
• صنایع تولیدی
• ساختمان
• خودرو
• تزئینات و لوکس
• آبزیان
• آزمایشگاهی و پزشکی
• کشاورزی
• روشنایی عمومی
روشنايي ساختمان يكي از بخش هاي عمده مصرف انرژي الكتريكي در ساختمان مي باشد كه پتانسيل بالايي جهت اجراي راهكارهاي بهينه سازي مصرف انرژي دارد.

لامپ ها و تجهيزات روشنایی بهينه:
از نظر نوع فناوري ساخت، لامپ هاي روشنايي را مي توان به هشت گروه اصلي تقسيم بندي كرد:
1. رشته ای معمولی، شار نوری 10 تا 50000 لومن، طول عمر لامپ 750 تا 4000 ساعت و بازدهی نوری 7 تا 22 لومن بر وات
2. رشته ای هالوژن، شار نوری 300 تا 40000 لومن، طول عمر لامپ 2000 تا 6000 ساعت و بازدهی نوری 14 تا 22 لومن بر وات
3. فلورسنت معمولی، شار نوری 900 تا 12000 لومن، طول عمر لامپ 7000 تا 20000 ساعت و بازدهی نوری 30 تا 90 لومن بر وات
4. فلورسنت فشرده، شار نوری 250 تا 1800 لومن، طول عمر لامپ 10000 ساعت و بازدهی نوری 25 تا 70 لومن بر وات
5. بخار جیوه، شار نوری 1200 تا 60000 لومن، طول عمر لامپ 24000 ساعت و بازدهی نوری 35 تا 65 لومن بر وات
6. متال هالید، شار نوری 4000 تا 160000 لومن، طول عمر لامپ 5000 تا 20000 ساعت و بازدهی نوری 70 تا 130 لومن بر وات
7. بخار سدیم پرفشار، شار نوری 2000 تا 50000 لومن، طول عمر لامپ 10000 تا 24000 ساعت و بازدهی نوری 50 تا 150 لومن بر وات
8. بخار سدیم کم فشار، شار نوری 1800 تا 35000 لومن، طول عمر لامپ 18000 ساعت و بازدهی نوری 100 تا 190 لومن بر وات

از ميان كميت هاي الكتريكي مختلف در لامپ هاي الكتريكي، آنچه از ديدگاه مصرف انرژي اهميت بيشتري دارد، بازدهي نوري لامپ يا نسبت كل شار نوري خروجي لامپ برحسب لومن به توان مصرفي آن برحسب وات مي باشد. لامپ هاي گوناگون داراي مقادير بازدهي نوري متفاوتي هستند.
در ادامه به فناوری انواع لامپ های مورد استفاده در صنعت روشنایی می پردازیم:

لامپ رشته ای:
لامپ رشته ای با رشته تنگستن پیچیده شده در سال 1920 میلادی به بازار آمد. کمتر از 3% انرژی دریافتی در این لامپ ها به نور تبدیل می شود و باقی انرژی دریافتی به گرما تبدیل می شود که باعث گرمی هوا می گردد و باید توسط تهویه های مطبوع یا هواکش ها از ساختمان دفع شود که اغلب باعث اتلاف بیشتر انرژی می شود. در بعضی مناطق تاریک و سرد که به گرما و نور نیاز دارند، گرمای تولید شده ناخواسته ممکن است دارای ارزش باشد.
امروزه در این لامپ ها از رشته های تنگستن استفاده می شود. دمای رنگ این لامپ ها حدود 2700 درجه کلوین است که نور گرمی را تولید می کند. بعضی از کشورها رغبت زیادی به جایگزینی بعضی از انواع این لامپ ها نشان داده اند.
 
لامپ رشته ای هالوژنی:
لامپ های هالوژنی اکثرا بسیار کوچک تر از لامپ های رشته ای عادی می باشند. زیرا برای کارکرد درست باید دمای حباب آن بیشتر از 200 درجه سانتیگراد باشد. به همین منظور باید حبابی از جنس سیلیکای سیمکشی شده یا بعضی اوقات شیشه آلومینوسیلیکات داشته باشد. اغلب این حباب داخل یک لایه شیشه ای دیگر پوشیده می شود. لایه بیرونی برای احتیاط قرار داده می شود تا پرتو ماورا بنفش را کاهش دهد و در برابر انفجاری که گاهی اوقات برای این لامپ ها رخ می دهد، لایه ای محافظ تشکیل دهد. همچنین بازده نوری (لومن بر وات) و عمر بیشتری نسبت به مدل های غیر هالوژنی دارند و مقدار نور خروجی هم تقریبا در طول عمر لامپ ثابت است.
  لامپ فلورسنت:
لامپ فلورسنت توسط نيكلاي تسلا اختراع و ثبت شد و بازده نوري بسيار بيشتري از لامپ رشته اي دارد. براي نور يكسان، اين لامپ ها نسبت به لامپ هاي رشته اي حدود 25 تا 30 درصد انرژي مصرف مي كنند. لامپ هاي فلورسنت فشرده كه در ايران به نام كم مصرف مشهورند، در اوايل دهه 1980 به بازار آمدند. اكثر لامپ هاي فشرده داراي بالاست الكتريكي داخلي مي باشند و به سرپيچ فلزي يا پايه هاي ميخي مجهز هستند. بعضی از انواع بالاست لامپ فلورسنت در محيط سرد به سختي لامپ را روشن مي كنند و به همين دليل در مناطق سردسير بايد نوري كه در فضاي باز مورد استقاده قرار مي گيرد براي اين شرايط طراحي شده باشد تا به طور مناسب كار كند.
لامپ هاي فلورسنت از نظر دمای رنگ در رنگ هاي متنوعي ساخته می شوند. منظور از دماي رنگ اثر رنگ بر روح و روان است به عنوان مثال رنگ آبي، سرد و رنگ قرمز، گرم است. لامپ هاي فلورسنت فشرده اكثراً به صورت سفيد گرم ساخته مي شوند چون اكثراً مانند لامپ رشته اي، نوري متمايل به زرد از خود ساطع مي كنند. سردي و گرمي نور امري نسبي و اكثراً سليقه اي است. به همين دليل دماي رنگ و فهرست توليد رنگ به عنوان مبناي كامل رنگ براي لامپ هاي فلورسنت و گاهي اوقات براي انواع ديگر نورپردازي ها مورد استفاده قرار مي گيرد.
در بين انواع مختلف لامپ های فلورسنت، نوع T8 بیشترین کاربرد را داشته و نوع T5 هر روز بیشتر می شود. لامپ های T12 که مدل قدیمی تر آن هاست، دارای بازده انرژی کمتری است.


دو نوع مختلف از اين لامپ ها وجود دارد. آنهايي كه پايه پيچي دارند تا بتوان به صورت مستقيم جايگزين لامپ هاي رشته اي كرد و آنهايي كه پايه آن ها به صورت دو شاخه است تا بتوان از آنها در چراغ هايي كه به طور مخصوص براي اين لامپ ها طراحي شده اند، استفاده كرد.


لامپ هاي فلورسنت بازده انرژي خوب، رنگ عالي و ساير ويژگي هايي را كه از يك منبع نور مدرن انتظار مي رود را فراهم مي كنند. پيشرفت هاي صورت گرفته در لامپ هاي فلورسنت از سال 1980 آنها را در ساختمان هاي مسكوني، تجاري و تقريبا هر نوع ديگري از كاربردها قابل استفاده كرده است. حدود 70 درصد از منابع نور مصنوعي در جهان لامپ هاي فلورسنت هستند. با وجود تمامي نكات مثبت در مورد اين لامپ ها و افزايش مصرف آن ها، شايد تنها نكته منفي درباره آنها وجود گاز سمي جيوه در داخل آن ها است كه مضرات زيادي براي سلامتي انسان دارد. البته در سال هاي اخير تلاش شده است كه از ميزان آن كاسته شود.

لامپ هاي تخليه:
لامپ تخليه الكتريكي شامل شيشه يا سيليكايي است كه با دو الكترود فلزي كه با گاز از هم جدا شده اند پوشش داده شده است. گازهايي شامل نئون، آرگون، زنون، سديم، متال هاليد و جيوه اساس كار اين لامپ ها هستند. به دليل استفاده از روش هاي نوين تخليه گازي، عموماً به اين لامپ ها لامپ تخليه الكتريكي گفته مي شود. لامپ هاي تخليه براي توليد مقدار زيادي نور توسط يك منبع نوري فشرده و داراي عمر زياد طراحي شده اند. از آن ها اغلب براي روشنايي خيابان ها و پارك ها و فضاهاي بسته بزرگ مانند ورزشگاه ها و كارخانه ها استفاده مي شود. اكثر اين لامپ ها از لحاظ مصرف انرژي بهينه مي باشند. در اين لامپ ها همانند لامپ هاي فلورسنت، يك بالاست ميزان توان ورودي را تنظيم مي كند. اغلب از بالاست هاي مغناطيسي براي اين لامپ ها استفاده مي شود، با اين وجود استفاده از بالاست هاي الكترونيكي در حال افزايش است.

لامپ های LED:
تا دهه 1970 LED هاي حالت جامد به عنوان نشانگر رواج داشتند. در سال هاي اخير، مبحث بازده و خروجي مورد توجه قرار گرفته تا آنجا که هم اکنون LEDها جایگاه ویژه ای در کاربرد نورپردازی پیدا کردند. به دلیل قیمت بالا به ازای هر وات، نورپردازی های LED برای مصارف توان بسیار پایین، نوعا زیر 10 وات کاربرد دارند.
لامپ های LED در واقع مجموعه ای از یک یا چند LED می باشند که برای به دست آوردن شدت نور و رنگ مورد نیاز با یکدیگر در یک مجموعه قرار داده می شوند و به منظور تامین روشنایی و یا تزئینات مورد استفاده قرار می گیرند.
مشخصات منحصر به فرد LED باعث شده است که لامپ های LED به سرعت جایگزین سایر منابع تامین روشنایی گردند و از مصادیق بارز آن می توان به چراغ ها و علائم راهنمایی ساخته شده با  LED اشاده کرد که در حال حاضر در کشور ما در مقیاس گسترده ای به کار گرفته شده اند و جایگزین نمونه های قدیمی شده اند.
LED ها در دهه اخیر بیشتر برای کارهای توان پایین و مقرون به صرفه مثل نورپردازی در شب و چراغ های قوه کاربرد داشتند. تغییرات دمایی محدود باعث می شود که مقدار توان برای یک لامپ LED نسبت به یک لامپ رشته ای در همان سایز بیشتر باشد و باعث برتری نسبت به لامپ های رشته ای می شود. فناوری LED براي طراحان نور مناسب است زيرا مصرف توان و توليد دماي بسيار پايين، كنترل روشن/خاموش آني و در مورد نور تك رنگ، ثبات رنگ بسيار بالايي در طول عمر خود و به نسبت هزينه توليد پاييني دارد. براي نورپردازي هاي عمومي خانگي، هزينه خريد سيستم نورپردازي LED هنوز بسیار بیشتر از روش های رایج نورپردازی است.
فناوری LED:
از معایب لامپ های فلورسنت و کم مصرف معمولی می توان به وجود اشعه ماوراء بنفش اشاره کرد. پرتوهای فرابنفش لامپ های کم مصرف معمولی و فلورسنت ها موجب تسریع ابتلا به بیماری های پوستی شده و از سوی دیگر کسانی که در منزل و محل کار خود روزانه بیش از 8 ساعت در معرض نور لامپ های فلورسنت قرار گرفته اند 5 برابر بیشتر از افرد دیگر دچار بیماری آب مروارید می شوند.
لامپ های کم مصرف حاوی مقدار اندکی عنصر جیوه هستند که این میزان معمولاً درحدود 5 میلی گرم است. از سوی دیگر قابلیت نور افشانی لامپ های فلورسنت مبتنی بر خواص جیوه موجود در آن است و در این مورد هیچ عنصر دیگری به اندازه جیوه کارایی ندارد. علاوه بر تاثیر زیانبار جیوه موجود در این نوع لامپ ها بر روی بدن انسان اما مشکل اصلی زمانی پدید می‌آید که لامپی از این نوع می شکند و بخشی از جیوه موجود در لامپ به شکل بخار قابل استنشاق آزاد می شود و بخشی دیگر نیز به صورت پودر سفید رنگ بسیار نرمی در می‌آید که لمس کردن آن خطرناک است. در LED ها می توان نور را با طول موج مشخص با رنگ کاملاً خالص و فاقد هر گونه پرتوهای مضر مادون قرمز یا فرابنفش تولید کرد درحالی که این امکان درمنابع قدیمی تر وجود ندارد. و همواره با مشکل تولید محصول جانبی پرتوهای مادون قرمز و فرابنفش روبرو هستیم که علاوه بر اینکه تاثیری در تامین روشنایی محیط ندارند اثرات مخربی نیز بر سلامت انسان می گذارند. LED های سفید (نسل جدید) قابلیت تولید همه رنگ ها را دارند و در مقایسه با سایر لامپ های کم مصرف معمولی و LEDهای قدیمی انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند و استفاده از آنها روز بروز منطقی تر به نظر می رسد. اگر چه در ابتدا قیمت یک عدد چراغ LED از یک چراغ معادل فلورسنت بالاتر به نظر می رسد اما با توجه به هزینه بسیار کمتر مصرف برق، طول عمر بسیار بالا و هزینه های کابل کشی به مراتب ارزانتر آن در واقع از رقبای خود به صرفه تر است. همچنین سایز کوچک  LEDها به نسبت تولید نور آن در مقایسه با دیگر وسایل تولید روشنایی انعطاف پذیری بالایی را در اختیار طراحان و معماران می گذارد بطوریکه با قرارگیری چند عدد از آن ها بر روی برد الکترونیک، نور کافی را تولید می‌کنند و مانند لامپ ها در فرورفتگی های سقف ساختمان، با اندازه دلخواه قرار می گیرد و به این ترتیب مهندسین طراح می‌توانند طراحی منازل و روشنایی آن را به صورت دلخواه انجام دهند، در حالیکه سایز بزرگ لامپ های تابان و به ویژه لامپ های فلورسنت و غیر قابل انعطاف بودن آن ها فضای زیاد و همواری را برای نصب طلب می کند. اما بزرگترین برتری LED عمر مفید آن است . LEDها 50000 ساعت عمر مفید دارند در حالیکه عمر مفید لامپهای تابان تنها هزار ساعت و در نهایت عمر مفید فلورسنت‌ها، 10000 ساعت است. این برتری LED باعث می شود که بسیاری از افراد آینده نگر استفاده از آن را در دستور کار خود قرار دهند. عدم احتیاج به تعویض در کوتاه مدت (حداقل 5 برابر بیش از فلورسنت‌ها) باعث صرفه جویی بسیار در وقت مصرف کنندگان نیز می شود. به علت مصرف بسیار پایین انرژی و همچنین بازده نوری بالای LEDها گرمای آزاد شده در محیط بسیار کم می باشد که با توجه به دامنه کاربرد دمایی از 40- تا 85 درجه سلسیوس صنایع برودتی و به ویژه کارخانه های یخچال سازی یکی از مصرف کنندگان LED هستند و از آن در داخل دستگاه های خود استفاده می کنند، زیرا گرمای کم تولیدی آن، سرمای داخل دستگاه را از بین نمی برد. همچنین LEDها بر خلاف لامپ های تابان و فلورسنت ها زهر سمی و کشنده جیوه تولید نمی کنند. با توجه به موارد گفته شده بسیاری از مصرف کنندگان می‌توانند با پرداخت یک هزینه اولیه نسبتاً بالاتر، تا مدت ها از نور LED استفاده کرده و زمانی را صرف تعویض یا تعمیر آن نکنند.
عملکرد چراغ های LED کاملا به دمای محیط کارکرد چراغ بستگی دارد. دمای کارکرد LED ها بر روی بهره نوری، رنگ و قابلیت اطمینان آن‌ها تأثیر زیادی می‌گذارند. روشن کردن LED بدون استفاده از سیستم دفع حرارت (هیت سینک) مناسب، باعث گرم شدن بیش از اندازه محفظه LED شده و در نتیجه منجر به کاهش شدید راندمان نوری و در نتیجه سوختن آن می گردد. به منظور دستیابی به یک طول عمر طولانی، می بایست مدیریت گرمایی LED ها با انجام بررسی‌های مهندسی از جمله استفاده از یک هیت سینک مناسب به نحو مطلوب انجام گردد.
LED های سفید:
در LED ها می توان نور را با طول موج مشخص با رنگ کاملا  خالص و فاقد هر گونه پرتوهای مضر مادون قرمز یا بنفش تولید کرد در حالی که این امکان در منابع قدیمی تر وجود ندارد و همواره با مشکل تولید محصول جانبی پرتو های مادون قرمز و فرابنفش روبرو هستیم که علاوه بر اینکه تأثیری در تأمین روشنایی محیط ندارند اثرات مخربی نیز بر سلامت انسان می گذارند، LED های سفید نسل جدید قابلیت تولید همه رنگ ها را دارند و در مقایسه با سایر لامپ های کم مصرف معمولی و LED های قدیمی انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند و استفاده از آن ها روز به روز منطقی تر به نظر می رسد.

کاربرد انواع لامپ ها:
1. لامپ رشته ای:
کاربرد: در ساختمان های مسکونی ولی به سختی روشنایی مورد نیاز را فراهم می کنند.
مزیت: ارزان، قابلیت تغییر میزان نور، رنگدهی خوب، روشن شدن سریع
عیب: کم بازده، عمر کم، عدم تامین نور نیازمند برای ساختمان براساس استانداردهای روز
2. لامپ فلورسنت خطی:
کاربرد: می توان آن ها را روی سقف، دیواره ها یا داخل چراغ های مختلف به عنوان بخشی از انواع سیستم روشنایی نصب کرد.
مزیت: ارزان، قابلیت تغییر میزان نور یا بالاست های مخصوص، بازده خوب، عمر زیاد (12000 الی 15000 ساعت)، رنگدهی خوب
عیب: در نوع خاصی از چراغ ها (چراغ های خطی) قابل استفاده است.
3. لامپ فلورسنت فشرده:
کاربرد: می توان آن ها را روی سقف، دیواره ها یا داخل چراغ های مختلف به عنوان بخشی از انواع سیستم روشنایی نصب کرد.
مزیت: ارزان، بازده خوب، عمر زیاد (1000 ساعت) رنگدهی خوب، موجود در اندازه های کوچک، روشن شدن سریع
عیب: تغییر میزان نور در این لامپ ها مشکل است هر چند بالاست های مخصوصی برای این کار موجود است.
4. لامپ های متال هالید:
کاربرد: با محدوده وسیعی از کاربردها، اغلب برای روشنایی مکان های بزرگ مورد استفاده است.
مزیت: منبع نور سفید، بازده خوب، اندازه کوچک، عمر نسبتا زیاد
عیب: گران، نیاز به گرم شدن اولیه، نیاز به 15 دقیقه برای شروع بکار مجدد بعد از خاموش کردن، عدم امکان تغییر میزان، نور، رنگدهی زیر 80 ناپایداری نور در انواع قدیمی
5. لامپ جیوه ای:
کاربرد: همانند متال هالید
مزیت: نسبتا ارزان، عمر زیاد
عیب: رنگدهی ضعیف، بازده متوسط، نیاز به گرم شدن
6. لامپ سدیمی:
کاربرد: همانند متال هالید
مزیت: بازده بالا، عمر زیاد
عیب: رنگدهی ضعیف، نیاز به گرم شدن

بالاست هاي الكترونيكي:
بالاست هاي الكترونيكي راهكار بسيار موئري جهت كاهش مصرف انرژي در روشنايي ساختمان ها (بجاي بالاست هاي القايي براي روشن كردن لامپ هاي فلورسنت مهتابي) مي باشند. در اكثر ساختمان ها از بالاست هاي مغناطيسي و استارتر در لامپ هاي فلورسنت مهتابي استفاده مي شود كه علاوه بر اتلاف انرژي بالا، موجب افزايش هارمونيك ها، كاهش پاورفكتور و كاهش طول عمر لامپ ها مي شود و بالاست هاي الكترونيكي تحت شرايطي مي توانند اين معايب را مرتفع سازند. بعضي از انواع اين بالاست هاي الكترونيكي داراي سنسور روشنايي روز مي باشند كه قادر به تنظيم ميزان نور لامپ از 30 % تا 100 % متناسب با نور محيط هستند كه به همين ميزان نيز در مصرف انرژي الكتريكي صرفه جويي مي گردد. ازجمله مزاياي بالاست هاي الكترونيكي مي توان به موارد زير اشاره نمود.

• حذف و كاهش سه عامل استارت، جريان القائي و گرما در چك و استارتر و خازن جبراني باعث ذخيره انرژي بيش از 30 % در مصرف برق و افزايش عمر لامپ مهتابي به مقدار بسيار قابل ملاحظه، گاهاً چندين برابر در مقايسه با بالاست القايي مي گردد.
• ولتاژ راه اندازي اوليه در لامپ هاي تخليه گازي بسيار بيشتر از ولتاژ كار عادي آنها مي باشد. روشن كردن لامپ با اعمال فشار الكتريكي بالا همواره ممكن است، اما اين كار كاهش جدي عمر لامپ را در پي خواهد داشت. بالاست الكترونيكي با استفاده از توانايي تغيير فركانس، ولتاژ را كم كم افزايش داده و لامپ را با كمترين ولتاژ ممكن روشن مي نمايد. در طراحي و ساخت اين بالاست ها غالباً از تكنولوژي مدارات مجتمع استفاده گرديده است. اين المان، اين توانايي را مي دهد تا بتوان بالاست الكترونيكي را براي شرايط مختلف به نحو موثري طراحي نمود.
• معمولاً اين مدارات داراي قابليت تشخيص لامپ هاي پير مي باشند. پس از تشخيص پيري يك لامپ، بالاست لامپ را دوباره پيش گرمايش مي نمايد تا اثر پيري را جبران نمايد اين امر كمك موثري به افزايش طول عمر لامپ مي نمايد. همچنين پس از اينكه لامپ مي سوزد، بالاست بطور خودكار جريان دو سر مهتابي را قطع مي كند و از اتلاف انرژي بيشتر بدليل استارت زدن هاي پي در پي جلوگيري مي كند.
• معمولاً بالاست هاي الكترونيكي لامپ را به نحوي روشن مي نمايند كه شار نوري استاندارد از آن لامپ گرفته مي شود. لامپ هاي تخليه در گاز در فركانس هاي بالا داراي بهره نوري بيشتري نسبت به فركانس % 50 هرتز مي باشند، بنابراين بالاست الكترونيكي به علت فركانس كار بالاتر (40 كيلو هرتز)، حداقل 10 % بهره وري بيشتر در شار نوري ايجاد مي نمايد.
• براي راحتي هر چه بيشتر مصرف كننده، انواع مختلف بالاست الكترونيكي مي توانند يك تا چهار لامپ را به صورت موازي روشن نمايند. اين امر سبب كاهش چشمگير هزينه نصب، زمان نصب و احتمال خطاي انساني در زمان نصب مي گردد.
• ترانس هاي القايي به علت فركانس كار پائين (50 هرتز) چشم را اذيت مي كنند و به اصطلاح اثرات فليكر و استروبوسكوبيك دارند. اين مشكل در طولاني مدت باعث خستگي چشم، سردرد، ميگرن و پايين آمدن راندمان كاري و كاهش دقت كاربر مي گردد، در حالي كه بالاست هاي الكترونيكي به علت فركانس كار بالا (40000 هرتز) هيچ خستگي براي چشم نخواهند داشت.
• به علت اينكه ترانس هاي القايي داراي استارت سريع مي باشند، طول عمر كليد زني لامپ را به شدت كاهش مي دهند (در حدود 2000 مرتبه) حال آنكه بالاست الكترونيكي با داشتن پيش گرمايش مناسب و استاندارد سبب افزايش عمر لامپ مي گردد (در حدود 15000 مرتبه)
• در بالاست الكترونيكي از قسمت هاي مختلف بالاست فيدبك دريافت مي گردد و با توجه به آن كنترل هاي لازم اعمال مي گردد. همچنين از نقاط حساس مدار به نحو موثري محافظت مي گردد. ترانس هاي القايي، هيچگونه فيدبكي از مدار دريافت نمي نمايند.
• ترانس هاي القايي تلفات بيشتري (در حدود 10-14 وات) نسبت به بالاست الكترونيكي دارند. از طرفی بالاست الکترونیکی به علت فركانس كار بالاتر 10 % بهره وري در شار نوري ايجاد مي نمايد و لامپ 40 وات را با حفظ شار نوري با 36 وات روشن مي نمايد. در حاليكه در ترانس القايي براي روشن كردن يك لامپ مهتابي 40 وات، حدود 54 وات مصرف مي گردد . سعي گرديده است كه طراحي بالاست الكترونيكي منطبق با نياز مصرف كننده انجام شود، بنابراين انواع مختلف بالاست الكترونيكي توانايي روشن كردن مدارات از يك الي دو لامپ را دارا مي باشند و كاربر نهايي نيز به راحتي مي تواند آن را نصب كند. اين امر سبب كاهش هزينه و زمان لازم براي سيم بندي چراغ مي گردد.

استفاده از لامپ هاي پر بازده T8، T5، LED:
لامپ هاي پربازده به دسته اي از لامپ ها اطلاق مي شود كه نسبت شدت روشنايي آنها به ميزان توان مصرفي عدد بالايي باشد. يكي از راهكارهاي كاهش مصرف انرژي در ساختمان ها، استفاده از لامپ هاي فلورسنت T8 به جای لامپ های فلورسنت معمولی (T10 یا T12) می باشد. مزاياي استفاده از لامپ فلورسنت T8 نسبت به لامپ های فلورسنت معمولي عبارتند از:
 افزايش طول عمر لامپ
 افزايش بهره نوري و شار نوري
 افت نور كمتر
 ثابت بودن شار نوري با گذشت زمان
 توان مصرفي ثابت و همچنين كاهش مصرف به ميزان حداقل 10 درصد
 شاخص نمود رنگ خوب
لامپ LED نسل جديد لامپ هاي پر بازده مي باشد كه از چند LED كه به شكل هاي مختلف در يك مجموعه كنار يكديگر نصب مي شود تشكيل مي گردد. اين لامپ ها از فن آوري ديودها يا نيمه رساناهاي حالت جامد بهره مي برند كه انرژي الكتريكي را به فتون ها (نور روشنايي) و حرارت تبديل مي كند. از اين رو يكي از قسمت هاي مهم لامپ های LED مبدل هاي حرارت جهت دفع حرارت مي باشد. از جمله مزاياي لامپ های LED مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:
 طول عمر لامپ های LED استاندارد به بيش از 50 هزار ساعت مي رسد.
 راندمان لامپ های LED بين 90 تا 120 لومن بر وات است.
 مصرف بسيار كم لامپ های LED
 ضريب وضوح رنگ لامپ هاي LED در حدود 95 مي باشد.
 قابليت استفاده از كنترلرهاي تنظيم شدت نور و ديم نمودن لامپ های LED
 تعداد كليدزني بالاي اين لامپ ها در مقايسه با لامپ هاي فلورسنت
 عدم نياز به بالاست و مقاوم بودن در برابر تغيير ولتاژ و شوك هاي خارجی
 عدم استفاده از جيوه در ساخت لامپ هاي LED برخلاف لامپ هاي فلورسنت
 دوستدار محيط زيست
 تمركز شعاع نوري و كاهش آلودگي نوري


دوشنبه 4 اسفند 1393 18:36 توسط آلینداس در دسته ی روشنایی با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
Hamidrezaazimiعالیهشنبه 1 اردیبهشت 1397 15:31
جوادخوبهشنبه 6 آبان 1396 18:22
نتاجباتشکر مهندسهای عزیز که این مدار و نشقه هارا به علاقمندان وکابران الکترونیک میفرستین با تشکر از همکاری شما ه مهندسان عزیزپنجشنبه 5 اسفند 1395 15:05
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy