تئوری عملکرد سنسورهای مجاورتی القایی | بخش سوم

تئوری عملکرد سنسورهای مجاورتی القایی | بخش سوم

پس از معرفی کلی عملکرد و ساختار سنسورهای القایی در مقالات پیشین، در این نوشته به سراغ ویژگی های هدف (جسم عبوری از جلوی سنسور) استاندارد خواهیم رفت.
هدف (جسم) استاندارد به عنوان هدفی شناخته می شود که دارای سطحی صاف و هموار، ساخته شده از فولاد معمولی با ضخامت 1 میلی متر باشد. فولاد در درجه بندی های مختلفی وجود دارد. فولاد معمولی از آهن و کربن ساخته شده است. هدف استانداردی که با سنسورهای محافظت شده مورد استفاده قرار می گیرد باید سطح جانبی برابر با سطح سنسور داشته باشد.
اگر هدف بزرگتر از هدف استاندارد باشد فاصله تشخیص تغییر نمی کند، اما اگر کوچکتر و یا دارای شکل نامتقارن باشد، فاصله تشخیص کاهش می یابد. اگر مساحت هدف کوچکتر باشد، برای تشخیص باید در فاصله کمتری نسبت به سنسور قرار گیرد.

یک فاکتور اصلاحی در مواردی که هدف کوچکتر از هدف استاندارد باشد می تواند مورد استفاده قرار گیرد. برای تعیین فاصله تشخیص برای هدفی که کوچکتر از هدف استاندارد است (Snew)، فاصله تشخیص نامی (Srated) در ضریب اصلاحی (T) ضرب می شود. به عنوان مثال اگر سنسور دارای فاصله نامی 1 میلی متر باشد و هدف دارای نصف مساحت هدف استاندارد باشد، طبق جدول زیر فاصله تشخیص جدید برابر 0.83 میلی متر خواهد بود.

Snew = Srated * T

Snew = 1 mm * 0.83

Snew = 0.83 mm


ضخامت هدف موضوع دیگری است که باید مورد نظر قرار گیرد. فاصله تشخیص برای هدف استاندارد، ثابت است. برای اجسام غیر آهنی مانند آلومینیوم، مس و برنج پدیده ای موسوم به "اثر پوستی" اتفاق می افتد. فاصله ی تشخیصی با افزایش ضخامت هدف کاهش می یابد. اگر هدف متفاوت از هدف استاندارد باشد، یک ضریب اصلاحی باید مورد استفاده قرار گیرد.

جنس هدف نیز بر روی فاصلهی تشخیص تاثیرگذار است. وقتی که جنس هدف متفاوت از هدف استاندارد باشد ضریب اصلاحی باید مورد استفاده قرار گیرد.
 
• فاصله ی تشخیصی مجاز (Sn) یک عدد تئوری است که در بسیاری از مواقع به دلیل عواملی مانند تلورانس تولید و نصب (خطاهای تولید)، دمای کاری و ولتاژ منبع تغذیه متفاوت خواهد بود. در بعضی از کاربردها سنسور ممکن است هدفی را که در خارج از فاصله تشخیصی نامی قرار دارد را تشخیص داده و در برخی دیگر از کاربردها ممکن است هدف را که در فاصله ی کمتر از فاصله ی تشخیصی مجاز قرار گرفته تشخیص ندهد. پارامترهای متنوع دیگری برای ارزیابی باید در نظر گرفته شوند.
• فاصله ی عملکرد موثر (Sr) در ولتاژ منبع تغذیه ایده آل و دمای 23 درجه سانتیگراد با تلورانس 0.5 اندازه گیری می شود. فاصله عملکرد موثر ±10% فاصله تشخیصی نامی است. این بدین معنی است که هدف در فاصله 0 تا 90 درصدی فاصله تشخیصی نامی تشخیص داده می شود. بسته به نوع دستگاه این درصد می تواند تا 110 درصد فاصله تشخیصی نامی نیز قرار بگیرد.
• فاصله ی سویئچینگ مفید (Su)، فاصله ی اندازه گیری شده تحت شرایط دما و ولتاژ خاص می باشد. فاصله ی سویئچینگ مفید ±10% فاصله عملکرد موثر می باشد.
• فاصله تشخیصی تضمین شده (Sa) فاصله ای است که در آن سنسور مجاورتی وقتی که هدف درون آن قرار بگیرد، در شرایط قابل قبول و پذیرفته شده، قادر باشد به صورت تضمین شده هدف را تشخیص دهد. فاصله تشخیصی تضمینی بین 0 تا 81 درصد فاصله تشخیصی نامی است.

کلید های تشخیص نزدیکی هنگامی پاسخ می دهند که جسم در فاصله ی تعریف شده در برابر سنسور قرار گیرد. نقطه ای که در آن سنسور ورود جسم را تشخیص می دهد نقطه ی کاری نامیده می شود. نقطه ای که در آن اگر جسم از آن خارج شود سنسور، خروجی را به وضعیت نرمال خود تغییر می دهد، نقطه ی رهایی نامیده می شود. ناحیه ی بین این دو نقطه، ناحیه هیسترزیس نامیده می شود.

شکل و اندازه منحنی پاسخ به ویژگی های سنسور بستگی دارد. شکل زیر یکی از این انواع را نشان می دهد.


دوشنبه 25 اسفند 1393 10:10 توسط آلینداس در دسته ی سنسور القایی با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
دیدگاهی ثبت نشده است
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy