طرز اتصال رله ها

طرز اتصال رله ها


رله
به دستگاهی گفته می شود كه در اثر تغییر یک كمیت الكتریكی مانند ولتاژ و جریان و یا یک كمیت فیزیكی مانند درجه حرارت و حركت روغن تحریك شده و باعث عمل کردن دیگر دستگاه ها و نهایتاً قطع مدار به وسیله كلید قدرت (در سیستم تولید، انتقال و توزیع) می گردد.
پس با استفاده از رله می توان:
• محل وقوع عیب را از شبكه جدا کرده و باعث می شود كه قسمت های سالم شبكه بدون مشکل به كار خود ادامه دهند و عملکرد شبكه به همان حالت قبلی باقی بماند.
• تجهیزات و دستگاه ها را در مقابل عیوب و اتصالی ها محافظت کرده و میزان خسارات را به حداقل کاهش داد.

رله ها از نظر طرز اتصال به شبكه:
رله ها از نظر طرز اتصال به شبكه به دو نوع اولیه و ثانویه تقسیم می شوند.
الف) رله اولیه: سیم پیچی رله مستقیماً در مدار قرار می گیرد. به عبارت دیگر اینكه از ترانس جریان و ترانس ولتاژ برای رله، سیم نمی بریم.
ب) رله ثانویه: سیم پیچی رله مستقیماً در مدار قرار نمی گیرد. منظور این است كه روی خط، ترانس جریان یا ولتاژ می بندیم و سپس دو سر آن را برای رله می بریم. در سیستم قدرت از رله ثانویه استفاده می شود.
تاكنون در ساخت رله ها پیشرفت های قابل ملاحظه ای حاصل شده است كه به ترتیب می توان از رله های الكترومغناطیسی و اندكسیونی، رله های نیمه الكترونیك، رله های الكترونیكی و بالاخره رله های دیجیتالی حافظه دار میكروپروسسوری با استفاده از مدارات مجتمع آی سی نام برد.


سه شنبه 18 فروردین 1394 7:02 توسط آلینداس در دسته ی رله مکانیکی با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
mohammadبا سلام بسیار مفید بود., با تشکرجمعه 10 اردیبهشت 1395 18:48
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2019 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy