کلید محافظ جان

کلید محافظ جان

RCCB یک کلیدمحافظ جان است که RCD هم نامیده می شود.
این نوع از قطع کننده های مدار به این نحو کار می کنند که جریان ورودی و خروجی از وسایل برقی را مقایسه می کنند. اگر دستگاهها درست کار کنند ، تمامی جریانهای ورودی که از طریق سیم فاز به وسایل وارد می شود باید در نهایت از سیم نول به شبکه بازگردد.
درتصویر زیر که ساختار داخلی یک محافظ جان را نشان می دهد شدت میدان مغناطیسی در هر دو سیم پیچی یکسان است چرا که جریان عبوری از آن ها یکسان است.اگر در وسایل برقی مشکلی بر اثر اتصال بدنه یکی از دستگاه‌های الکتریکی بوجود بیاید که درآن جریان الکتریکی به جای برگشتن از راه سیم نول از راه زمین به منبع برگردد اصطلاحاً می‌گویند جریان نشت پیداکرده است. همچنین ممکن است جریان نشتی از راه بدن فردی که با زمین تماس دارد و تصادفاً دستش با قسمت برقدار مدار تماس پیدا کرده است به وجود آید.
این مساله باعث می شود تا مقدار جریان عبوری از سیم نول کاهش یابد و مقداری اختلاف بین جریان سیم فاز و نول بوجود بیاید که به این اختلاف جریان پسماند یا Residualcurrent می گویند.
عملکرد کلید محافظ جان به این صورت است که اگر اختلافی در جریان های فاز و نول بوجود بیاید شدت میدان مغناطیسی یک طرف ضعیف تر می شود و قطعه فلزی به یک طرف چرخیده و به کانتکت سمت قویتر می چسبد واین کار باعث می شودکه پیش از آسیب ‌رسیدن به فرد در چند دهم یا صدم ثانیه مدار را قطع کند.
در تصویر زیر عملکرد کلید محافظ جان را مشاهده می کنید.RCCB ها یا کلید محافظ جان سریعتر از فیوز یا MCB ها در قطع برق عمل می کند.
این کلیدهای محافظ جان برای قطع مدار در برابر اضافه ‌بار و اتصال ‌کوتاه طراحی نشده‌اند . گونه دیگری از این کلیدهای محافظ جان که افزون بر جریان نشتی به اضافه ‌بار هم واکنش نشان می‌دهند، RCBO نامیده می‌شوند.


 

 


 

خرید انواع کلیدهای محافظ جان از فروشگاه اینترنتی آلینداس


دوشنبه 1 تیر 1394 13:57 توسط آلینداس در دسته ی محافظ جان با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
محمد جواد وفایی صدرمن ایمیل ام را که وارد میکنم جواب میده اشتباهاستیکشنبه 15 مرداد 1396 1:13
پناهینمیشه خرید کرد باید عضو بشی حالا که عضو میشی مرتب میگه رمز اشتباه است .بابا قیمت بزار شفاف سبد خرید بزار شفاف هر که دوسست داشت بخره این جنگولک بازی فقط کلاه گذاری دوشنبه 28 تیر 1395 22:20
محمدتوضیحات کامل و مفید بود. خسته نباشیدیکشنبه 4 مرداد 1394 17:31
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy