تایمر 555

تایمر 555

همواره استفاده از آی سی ها می تواند امکانات فراوانی را به کاربر بدهد که در یک فضای کوچک، بازده بیشتری را دریافت نماید. از همین رو، برای تولید پالس با فرکانس های دلخواه می توان از آی سی تایمر استفاده نمود. یکی از آی سی تایمر های معروف آی سی 555 است
مزیت این تایمر تولید تایم بیسهای (time base) نسبتا دقیق (بدون استفاده از کریستال) است که تقریبا مستقل از تغیرات ولتاژ منبع تغذیه و حرارت می باشد
ولتاژ تغذیه تایمر 555 چیزی بین ۵ تا ۱۵ ولت و حداکثر ۱۸ ولت است . این تایمر دارای خروجی دیجیتال بوده و باری را که تا ۲۰۰ میلی آمپر جریان بکشد ، می تواند تغذیه کند.از این رو مستقیما بسیاری از رله ها و یا بلندگوها و…را با این IC می توان تحریک نمود. برای بررسی نحوه کار IC ابتدا مدار داخلی آن را به صورت شماتیک بررسی می کنیم.


تغذیه :
پایه ۸ به یک ولتاژ مثبت و پایه ۱ به زمین وصل می شود.تا تغذیه IC فراهم گردد.

خروجی:
پایه ۳ به عنوان خروجی این تایمر مورد استفاده قرار می گیرد.

:Reset
پایه ۴ در صورت عدم استفاده معمولا با یک مقاومت یا به طور مستقیم به پایه ۸(VCC) وصل میشود ، تا احتمالا نویز یا الکریسیته القائی باعث تحریک ناخواسته آن نشود .در صورتیکه بخواهیم از این پایه استفاده کنیم معمولا آن را با یک مقاومت به VCC وصل می کنیم و هنگامی که این پایه حتی برای یک لحظه زمین کنیم ، باعث ریست شدن آن می شود.
Reset شدن فلیپ فلاپ توسط پایه ۴ مستقل از وضعیت پایه های ۲و۶ بوده و خروجی IC حتما Low می شود.

شنبه 13 تیر 1394 7:19 توسط آلینداس در دسته ی تایمر با موضوع اخبار تخصصی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
دیدگاهی ثبت نشده است
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2019 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy