اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون (automation) در زبان یونان باستان به معنی خودفرمان است. به عبارت دیگر می توان گفت اتوماسیون با دید صنعتی به معنای « کنترل و هدایت دستگاهی به طور خودکار» است. در صنعت امروز، هدف کنترل رسیدن به معنای کامل و دقیق لغت اتوماسیون است ولی به دلایل مختلف و متنوع رسیدن به این هدف به صورت کامل محقق نمی شود و در عمل یک سیستم نیمه خودکار داریم که بخشی از فعالیت آن توسط اپراتور انجام می شود و بخش باقی مانده توسط سیستم کنترل تعبیه شده در دستگاه هدایت می شود.اتوماسیون صنعتی در کل دنیا یکی از مهم ترین ارکان تولیدات صنعتی حساب می آید. تا قبل از سر زبان افتادن این نوع سیستم ها از دستگاه های مختلفی برای کنترل سیستم های استفاده می شد که هر کدام به صورت جداگانه عمل می کردند و محدودیت های خاص خود را داشتند.
روبات ها اولین بار در سال 1954 در صنعت به کار گرفته شدند. این روبات ها که در آن زمان برایشان نام «بازوی روباتی» در نظر گرفته بودند، دارای سه محور حرکتی بودند. امروزه همان ربات ها وجود دارند با این تفاوت که دارای شش محور حرکتی هستند. همواره لفظ «روبات» یادآور سردی و حرکت خشک و خشن است اما در واقع می توان گفت هدف از اتوماسیون در صنعت و استفاده از ربات، تزریق احساس به پروسه تولید است. هماهنگ سازی و هم هدف کردن دستگاه ها و ربات ها و ایجاد شبکه در یک نظام تولید، حاصل به کارگیری تکنولوژی اتوماسیون صنعتی است. با توجه به مسائل گفته شده اتوماسیون وظیفه ای بیش از کنترل فرآیند تولید را به عهده دارد.
صاحب نظران به درستی اتوماسیون صنعتی را یک صنعت صنعت ساز نامیده اند. جدا از این که سیستم های اتوماسیون نقش مغز و اعصاب را برای یک کارخانه یا واحد صنعتی بازی می کنند و در نتیجه مهم ترین و حساس ترین بخش های یک فرآیند تولید را تشکیل می دهند، شواهد و دلایل بسیاری وجود دارند که نشان می دهند اتوماسیون و کنترل در صنایع کشورهای مختلف نقش راهبردی و حیاتی دارند. آمارهای جهانی نشان دهنده این واقعیت هستند که چند کشور صنعتی بزرگ جهان هم بزرگترین تولیدکنندگان و هم بزرگترین مصرف کنندگان این فناوری هستند.
اما نقطه تاریک در زمینه اتوماسیون صنعتی همان مساله ای است که برخی از منتقدان از آن اظهار نگرانی کرده اند. منتقدان ادعا می کنند که افزایش استفاده از اتوماسیون صنعتی در دنیا، باعث افزایش نرخ بیکاری می شود و اشاره می شود که این اتفاق به طور ناملموسی در سال های اخیر اتفاق افتاده است.


یکشنبه 26 مهر 1394 15:22 توسط آلینداس در دسته ی اتوماسیون با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
دیدگاهی ثبت نشده است
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy