کنتاکتور | تقسیم بندی AC و DC

کنتاکتور | تقسیم بندی AC و DC

این نوشته را با یک بحث مختصر در مورد تفاوت کنتاکتورهای AC و DC آغاز می کنیم .
در کنتاکتور هاي AC از يک حلقه اتصال کوتاه جهت جلوگيري از لرزش حاصل از فرکانس برق استفاده مي شود. اصول کار کنتاکتورها بر پایه روابط فیزیکی استوار است. همان طور که می دانیم نيروي کششي يک جريان الکتريکي متناوب، متناسب با مجذور جريان عبوري از آن می باشد. در نتیجه تعداد دفعاتي که اين نيرو ماکزيمم و صفر مي شود، به اندازه دو برابر فرکانس شبکه خواهد گرديد . پس در لحظاتي که مقدار نيروي کششي بيشتر از نيروي مقاوم فنرهاي کنتاکتور باشد ، هسته کنتاکتور جذب مي شود و در لحظاتي که مقدار نيروي کششي کمتر از مقدار نيروي فنر ها شود، هسته متحرک هسته نيز آزاد شده و به محل اول خود باز مي گردد. بدين ترتيب در هسته متحرک لرزش و صدا ايجاد خواهد شد. اين نوسانات را مي توان به وسيله يک حلقه بسته که در سطح قطب های جا سازي شده از بين برد و لرزش آن را برطرف کرد. عمل اين حلقه به این صورت است که مانند سيم پيچ ثانويه ترانسفورماتوري که در حالت اتصال کوتاه قرار گرفته است، از آن جريان القايي عبور مي کند و باعث ايجاد فوران مغناطيسي در مدار هسته مي شود. اين فوران ایجاد شده با فوران اصلي اختلاف فاز دارد و در زماني که نيروي کششي حاصل از فوران اصلي صفر باشد ، نيروي کششي حاصل از این فوران ماکزيمم خواهد بود و بر عکس. چون جمع اين دو نيرو به هسته متحرک اثر مي گذارد ، پس نيروي کششي در هر لحظه از نيروي مقاومت فنر بيشتر خواهد بود .
اما در كنتاكتورهاي DC به علت نداشتن حلقه هيسترزيس مشكل لقي يا له شدگي حلقه هيسترزيس و درنتيجه ايجاد صداي وز وز و لرزش را ندارند . از طرفي ميدان مغناطيسي كه توسط ولتاژ 220 ولت AC در بوبين كنتاكتور ايجاد مي شود نسبت به ميدان مغناطيسي ايجاد شده توسط ولتاژ DC داراي قدرت بيشتر و همچنين صداي بيشتري مي باشد . بنابراين قدرت كششي كنتاكتورهاي AC بيشتر بوده و صداي ناشي از قطع و وصل آنها نيز بيشتر مي باشد .کنتاکتور AC در گستره و اندازه‌های مختلفی موجود هستند. از کنتاکتورهای کوچک با ولتاژ 24 ولت DC که به سادگی در یک دست جا می‌گیرند و توانایی قطع تنها ۱ آمپر را دارند، گرفته تا کنتاکتورهای با طول ۱ متر با ولتاژهای چند کیلوولت و آمپراژ چند هزار آمپر دسته بندی می شوند.
در مقاله بعدی دسته بندی کنتاکتورهای AC را بررسی خواهیم کرد.


سه شنبه 28 مهر 1394 10:29 توسط آلینداس در دسته ی شمارنده با موضوع اخبار تخصصی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
DPRاز کجا بفهمم کنتاکتور تغذیه اش DC هست یا ACپنجشنبه 4 مهر 1398 9:54
علی باسلام دوست گرامی تشکر بابت تحلیل جالتوندوشنبه 6 خرداد 1398 13:55
مهرشاد مختاریسلام چه گونه می تونم کنتا کتور ستاره مثلث راتهیه کنمشنبه 31 تیر 1396 17:41
aliلطفا فیلم های آموزشی در مورد قطعات تابلو برق های صنعتی همراه با کار هر قطعه چیستدوشنبه 15 آذر 1395 0:20
aliسلام بندر عباس هستم میخواستم فیلم های آموزشی تابلو برق برام بفرستیددوشنبه 15 آذر 1395 0:18
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2019 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy