اتوماسیون صنعتی در گذر زمان | پی ال سی

اتوماسیون صنعتی در گذر زمان | پی ال سی

مقاله حاضر توسط بیل لیدون، یکی از نویسندگان با سایقه سایت automation.com نوشته شده است. لیدون در این نوشته دورنمای خود از اتوماسیون صنعتی در دنیا را ترسیم می کند. وی بر این باور است که رشد و به کار گیری فناوری های نوین، محرکی برای گسترش راه حل ها و معماری های جدید سامانه های اتوماسیون صنعتی خواهد بود و در این میان فناوری های جدیدی مثل اینترنت اشیا (Internet of Things) و تجزیه و تحلیل ابری بیشترین تاثیر را بر تغییر معماری سامانه های اتوماسیون خواهند داشت.
بر این باورم که رشد و به کارگیری فناوری های جدید، محرکی برای گسترش راه حل ها و معماری های نوین سامانه های صنعتی است. این فناوری های جدید شامل اینترنت اشیا، داده های بزرگ (big data) و تجزیه و تحلیل ابری (Cloud analytics) هستند، اما محدود به این سه عنوان نمی شوند.
صنعت اتوماسیون صنعتی به طور نسبی تغییراتی را در طول زمان شاهد بوده است. من عقیده دارم که پیشرفت های پیش رو، مراحل مهمی در جریان روند تکامل اتوماسیون صنعتی هستند.پی ال سی (کنترل کننده های منطقی برنامه پذیر)
در دهه 1960، پی ال سی به عنوان یک وسیله قابل برنامه ریزی برای به کارگیری به جای منطق کنترل رله ای در ماشین الات و فرآیندهای مونتاژ توسعه پیدا کرد. به ویزه در صنعت خودرو، تابلوهای رله، تایمرهای بادامکی و ترتیب سازهای طبلکی (Drum sequencers) به منظور کنترل وسیله های موجود در خط تولید مثل موتورها، سیم پیچ ها و شیرها طراحی شدند. این دستگاه مصرف انرژی زیادی داشتند و فضای فیزیکی زیادی را اشغال می کردند. تغیرات منطقی نیاز به برنامه ریزی، مهندسی و تغییرات گسترده در سیم کشی داشت و تمام این تغییرات، پرهزینه و مستعد خطا بودند. با پیچیده تر شدن مدارات کنترل، تشخیص و رفع عیب های به وجود آمده در سیم پیچ هاس کنتاکتور و اتصالات آن ها سخت و سخت تر شد.در پی ال سی سیم بندی های فیزیکی به منظور کنترل سامانه و اعمال تغییرات در منطق کنترل، از برنامه ریزی نرم افزاری استفاده می شد که این روش به طرز قابل توجهی ساده تر از روش رله ای بود. پی ال سی ها با استفاده از منطق نردبانی شامل نمادهایی شبیه اتصالات رله، سیم پیچ ها و زمان سنج ها برنامه ریزی می شدند. مهندس طراح نرم افزار با سازماندهی این نمادها در پلکان نردبان، یه رشته منطق کنترلی را ایجاد می کرد. این روش برنامه نویسی به صورت وسیعی فرآیند را برای مهندسان و تکنسین ها ساده کرد، چرا که متوجه شدند چگونه سامانه های کنترل را با استفاده از این اجزا طراحی کنند.به نقل از ماهنامه صنعت هوشمند
سال 18- شماره 5- مرداد 94

در بخش بعدی از این مقاله به سامانه کنترل توزیع شده (DCS) خواهیم پرداخت.

مطالعه مطالب مرتبط:
اتوماسیون صنعتی چیست؟

سه شنبه 28 مهر 1394 12:23 توسط آلینداس در دسته ی اتوماسیون با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
دیدگاهی ثبت نشده است
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2019 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy