استانداردهای صنعتی

استانداردهای صنعتی

در این مقاله در آلینداس قصد داریم استاندارد های صنعتی را معرفی نماییم. ابتدا از یک مقدمه شروع می کنیم و به تعریف واژه استاندارد و همچنین معرفی استاندارد های جهانی پرداخته و سپس این موضوع را برای بخش های صنعتی گسترش می دهیم.
تاکنون زیاد به این جمله برخورده ایم که می گویند مثلا این وسیله استاندارد است یا آن وسیله استاندارد نبود و اتفاق بدی افتاد. اما شاید خیلی به عمق ماجرا نرفته باشیم که معنی این استاندارد چه هست . در واقع وقتی یک قطعه دارای استاندارد است، چه مشخصات و ویژگی هایی را دارد. در ساده ترین تعریف می توان این گونه تعریف کرد که هر وسیله ای كه طبق یک اصول منظم و مرتب تولید شده باشد، می گویند طبق استاندارد است و مهر ویژه آن را دریافت می كند. در واقع به‌طور کلی می‌توان این‌گونه عنوان کرد که استاندارد مجموعه ای از آزمایش‌ها و مطالعات گذشته برای نتیجه‌گیری و استفاده در آینده است.بنابراین در فرآیند تعیین استاندارد ، هر کالا و یا هر نوع خدماتی باید در یک چارچوب مشخص ارائه شود. در دنیای امروزی تقریباً تمامی کشورها برای خود یک استاندارد ملی دارند و در نتیجه سازمانی وجود دارد که بر کیفیت کالاها نظارت می‌کند که به سازمان استاندارد معروف است. این چارچوب های جهانی باعث مي شوند كه ما با خيال راحت، كالا و خدمات مورد نياز خود را تهیه کنیم و بدانيم كه انتخاب ما مشکلی برای ما ایجاد نمی کند و در صورتی که استاندارد نباشد ، زندگي بسيار پر خطر و حادثه آفرين خواهد شد.
در زیر چند نمونه از استاندارد های مشهور را به طور خلاصه بررسی می کنیم.

موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران ( isiri )
اولين تشكيلات موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران با تصویب قانون اوزان و مقياس ها در سال 1304 خورشيدي مطرح شد. بعدها و در سال1332 به واسطه ضرورت تعيين ويژگي ها و نظارت بر كيفيت كالاهاي صادراتي و وارداتي، ايجاد يك تشكيلاتي رسمي مورد توجه قرار گرفت و هسته اوليه تشكيلات سازماني موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران در اداره كل تجارت وقت شكل گرفت. در سال1339 با تصويب قانون تاسيس موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي، موسسه كار خود را در چارچوب هدف ها و مسئوليت هاي تعيين شده آغاز كرد. موسسه استاندارد و تحقيقات صنعتي ايران در سال1960 به عضويت سازمان بين المللي International Organization for Standardization (iso) درآمده است .
استاندارد اروپا
این استاندارد که با عبارت مخفف CE نشان داده می‌شود، به منظور استانداردسازی در بسیاری از محصولات تجاری و صنعتی که در منطقه اقتصادی اروپا تولید می شوند و یا به فروش می‌رسند، ارایه شده است. این حروف اختصار کلمات فرانسوی Communauté Européenne است. محصولاتی که واجد دریافت علامت CE می‌شوند، باید از نظر سلامت، امنیت و مضرنبودن برای جسم انسان و طبیعت مورد بررسی قرار بگیرند و اگر واجد این شرایط باشند قادر به دریافت این نشانه خواهند بود.
به‌طور کلی و به عبارت ساده‌تر نشان CE گویای مطابقت محصول با مقررات جامعه اروپا درخصوص ایمنی، سلامت و حفاظت مصرف‌کننده و محیط ‌زیست است.در مقاله بعدی استانداردهای مطرح بین المللی دیگر را بررسی و معرفی می کنیم.
با آلینداس همراه باشید.

چهارشنبه 29 مهر 1394 12:59 توسط آلینداس در دسته ی اتوماسیون با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
دیدگاهی ثبت نشده است
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy