تابلو برق | معرفی

تابلو برق | معرفی

کلمه تابلو برق مترادف با نام یکی از ساده ترین و در عین حال پرکاربردترین تجهیزاتی است که تقریبا در تمامی سیستم های برقی استفاده می گردد. با معرفی این وسیله پرکاربرد همراه آلینداس باشید.
تابلودر بیان صنعت برق محفظه ایست فلزی و یا حتی در مواردی غیر فلزی که تجهیزات الکتریکی و الکترونیکی دیگر در آن قرار گرفته و ارتباطات الکتریکی بوسیله هادی های مختلف برقرار می گردد.
تابلوهای برق را تقریبا در تمامی مکان های صنعتی و غیر صنعتی از قبیل منازل ، پست های برق، کارگاه ها و کارخانه ها می توان مشاهده نمود که بنا به مکان استفاده، این تابلوها تفاوت هایی با هم پیدا می کنند چه از نظر نوع تابلو مورد استفاده و چه از نظر نوع تجهیزاتی که در آن قرار گرفته است.به صورت کلی هر جا که بحث بهره برداری انرژی الکتریکی در تولید ، انتقال ، توزیع و یا حتی تبدیل انرژی و یا کنترل تجهیزات الکتریکی مصرف کننده مد نظر باشد وجود تابلو های برق الزامی به نظر می رسد.
تابلوهای برق را از جنبه های گوناگون در دسته بندی های مختلفی قرار می دهند.
از جمله مهمترین این دسته بندی ها ، ولتاژ نامی تجهیزات مورد استفاده در تابلو برق است، چنانچه ولتاژ تجهیزات کمتر از یک کیلو ولت باشد تابلو را فشار ضعیف و چنانچه ولتاژ نامی تجهیزات الکتریکی مورد استفاده در تابلو از یک کیلو ولت بیشتر باشد تابلو فشار متوسط و یا فشار قوی می نامند.
تجهیزات مختلفی در تابلوها قرار میگیرند که از مهمترین آنها می توان به کنتاکتورها (که عامل اصلی قطع و وصل مدارهای فرمان می باشند) ، بیمتال(جهت حفاظت تابلو از عبور جریان زیاد)، رله ها، کلیدها(سلکتوری،غلتکی،میکروسوییچ و ...)، ترانسفورمر، تجهیزات پایش و اندازه گیری، ترمینال ها ، اینورترها و بالاخص انواع هادی ها از قبیل شینه و کابل اشاره کرد.
از لحاظ شکل ظاهری تابلوها نام های مختلفی به خود می گیرند همانند تابلوهای دیواری، تابلوهای ایستاده، تابلوهای پیانویی، تابلوهای درب شیشه ای، رک ها و ...
این محفظه ها را در جنس های گوناگونی می سازند که مهمترین و پر استفاده ترین تابلو ها، تابلو های فلزی، پلی کربنات و پلاستیکی هستند.

انواع تابلو برق

در قسمت های بعدی به بررسی دقیق تر هر کدام از این تابلو ها، نقشه های فنی تابلو، استاندارد های تابلو و پارامترهای مهم در انتخاب تابلو ها خواهیم پرداخت.


یکشنبه 3 آبان 1394 12:11 توسط آلینداس در دسته ی تابلو برق با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
صادق محمدخانی نژادتابلو برق ها ی قدرت توضیحاتی بدیدپنجشنبه 2 شهریور 1396 12:39
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy