اتوماسیون صنعتی در گذر زمان (2)

اتوماسیون صنعتی در گذر زمان (2)

در قسمت قبلی از این مقاله که بررسی روند رشد و تکامل اتوماسیون صنعتی در دنیا می پردازد، به ظهور و پیدایش پی ال سی به عنوان یک وسیله قابل برنامه ریزی برای به کارگیری به جای منطق کنترل رله ای در ماشین آلات و فرآیندهای مونتاژ اشاره کردیم.
در این بخش از این مقاله چند برهه دیگر در روند رشد و تکامل اتوماسیون صنعتی را بررسی می کنیم.

سامانه کنترل توزیع شده (DCS):
در دهه 1970، DCS ها برا ی کاربردهای کنترل فرآیند توسعه یافتند. در این دوره عناصر کنترلی که مجهز به فناوری ریزپردازنده شده بودند در سراسر سامانه گسترش یافتند و کنترل دیجیتال مستقیم (DDC) با استفاده از رایانه یا ریزپردازنده به جای کنترل کننده های آنالوگ الکترونیکی یا هوای فشرده، جهت فرآیند کنترل پا به عرصه صنعت گذاشت.شبکه های باز (Open networks):
پروتکل های استاندارد ارتباطات شبکه باز، از زمان ظهور در اواخر دهه 1970 برای استفاده در ارتباطات صنعتی ایجاد شدند. اولین پروتکل Modbus بود. شبکه های صنعتی به منظور فراهم کردن بستر لازم برای کنترل هماهنگ که نیاز به شبکه سازی پردازشگرهای کنترل داشت، ارائه شدند. فروشندگان اولیه، پروتکل های بسته و اختصاصی خودشان را توسعه داده و به کار بردند. امروزه اترنت، ستون فقرات شبکه صنعتی برای پروتکل های باز صنعتی را تشکیل می دهد. به طور کلی، DCS ها از سخت افزار و ساز و کارهای انتقال اترنت استفاده می کنند، اما هنوز پروتکل های اختصاصی خود را نیز حفظ کرده اند.


برنامه نویسی باز (Open programming):
هر فروشنده ای تا زمان ایجاد استاندارد IEC 61131-3 که اولین بار در دسامبر سال 1993 منتشر شد، روش های اختصاصی برنامه نویسی خود را داشت. همان طور که در سایت PLCopen ذکر شده، فروشندگان از توابع عملیاتی مختص خودشان تبعیت می کردند.
به نقل از ماهنامه صنعت هوشمند
سال 18- شماره 5

در بخش بعدی از این مقاله در مورد اینترنت اشیا (Internet of Things) و تجزیه و تحلیل ابری خواهید خواند.

مطالعه مطالب مرتبط:
اتوماسیون صنعتی چیست؟
اتوماسیون صنعتی در گذر زمان (1)- پی ال سی

دوشنبه 4 آبان 1394 13:19 توسط آلینداس در دسته ی اتوماسیون با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
شورشتلاالاپنجشنبه 28 دی 1396 17:08
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy