اتوماسیون صنعتی در گذر زمان (3)

اتوماسیون صنعتی در گذر زمان (3)


در دو مقاله قبلی در زمینه اتوماسیون صنعتی و تاریخچه تکامل آن، دو برهه تاریخی و ظهور و بروز پی ال سی، سیستم های DCS، شبکه های باز و برنامه نویسی های باز را بررسی کردیم. در این مقاله به اینترنت اشیا و تجزیه و تحلیل ابری خواهیم پرداخت.
با آلینداس همراه باشید.
اینترنت اشیا (IoT)
چشم انداز اینترنت اشیا (IoT) بسیار گسترده است و شامل محدوده ای وسیع از کاربردهایی همچون بهداشت و سلامت انسان، اندازه گیری انرژی، ایمنی و انتقال می باشد. مفهوم IoT به معنای شبکه کردن تمام اشیاء فیزیکی است که هر کدام به منظور بهبود بازده و بهره وری، مجهز به قابلیت حسگری و ارتباطی می باشند. توسعه فناوری کاربردهای عظیم IoT موجب ایجاد بلوک های ساختاری ای کم هزینه و پیچیده جهت به کار گیری در اتوماسیون صنعتی شده است. برای مثال برایان کرژانیچ، مدیرعامل اینتل، در حین سخنرانی در نمایشگاه بین المللی الکترونیک 2015 در لاس وگاس، نوادا دکمه ای را از ژاکتش بیرون آورد و توضیح داد که آن دکمه دارای رایانه ای تک تراشه ای (SoC) به نام کیوری می باشد. دستگاه کیوری اینتل دارای حافظه فلش 384 کیلوبایتی، 80 کیلوبایت SRAM، رادیو بلوتوث، حسگر 6 محوره کامبو با ژیروسکوپ و شتاب سنج و اجزای طراحی شده برای تفکیک سریع و دقیق گونه های مختلف فعالیت فیزیکی می باشد. در گذشته پیشرفت های الکترونیک و رایانه های تجاری به عنوان اجزای سازنده اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار می گرفتند. امروزه این نواع از بلوک های ساختاری را می توان برای توسعه دستگاه های قابل برنامه ریزی اتوماسیون صنعتی پیشرفته مورد استفاده قرار داد.تجزیه و تحلیل ابری (Cloud Analysis)
خدمات ابری به سرعت برای کاربردهای IoT توسعه یافته اند و می توان آن ها را به طور مستقیم در برنامه های اتوماسیون صنعتی مورد استفاده قرار داد. هر دو شرکت گوگل و مایکروسافت برای کاربران، برنامه های کاربردی ابری جهت ذخیره سازی داده های تاریخچه ای و اجرای تجزیه و تحلیل در یک مدل «پرداخت هزینه های استفاده» را دارند. پروتکل اندازه گیری تحلیلی گوگل برای توسعه دهندگان، این امکان را فراهم می سازد که درخواست های HTTP را ایجاد کرده و داده های خام را مستقیما به سرورهای تحلیلگر گوگل ارسال نماید، سپس آن را ذخیره نموده و از مجموعه قدرتمند تحلیلگر گوگل برای تحلیل آن استفاده کنند.اکوسیستم ها:
سامانه های اتوماسیون صنعتی هنوز در مقایسه با فناوری های رایانش نوین که از استعدادها و خلاقیت یک اکوسیستم بهره می گیرند، از معماری بسته ای برخوردارند. برای مثال، دنیای صنعتی، فاقد اکوسیستم های بزرگ برای برنامه های کاربردی همچون ios و اندروید می باشد. OPC UA تنها استاندارد صنعتی باز است که با زیرساخت های رایانش خدمات وب صنعتی سازگار است. استانداردهای برنامه نویسی IEC 61131-3 و PLCopen توسط بعضی از تامین کنندگان اتوماسیون در سطوح مختلف پذیرفته شده اند. استاندارد جایگزینی PLCopen XML راهی را برای انتقال برنامه بین محصولات تامین کنندگان و برنامه های شبیه سازی و مدل سازی فراهم می کند.

مطالعه مطالب مرتبط:
اتوماسیون صنعتی در گذر زمان (1) - پی ال سی
اتوماسیون صنعتی در گذر زمان (2)


پنجشنبه 14 آبان 1394 12:46 توسط آلینداس در دسته ی اتوماسیون با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
مصطفیالینداس خیلی اموزش های مناسبی در رابطه با اتوماسیون دارد.دوشنبه 11 دی 1396 13:19
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy