پی ال سی | معرفی

پی ال سی |  معرفی

پی ال سی (PLC) یا Programmable Logic Controller، یک قطعه کنترل کننده در اتوماسیون صنعتی است که برنامه پذیر است و در دسته رایانه ها قرار می گیرد. در واقع پی ال سی، رایانه کنترل کننده تک منظوره ای است که به دلیل ویژگی های منحصر به فردش بیشتر برای کنترل فرآیندها و فعالیت های صنعتی (اتوماسیون صنعتی) به کار گرفته می شود.
این دستگاه ورودی ها را دریافت می کند و بر اساس برنامه ای که در حافظه آن از قبل نوشته شده است، خروجی مناسب را برای ماشین یا فرآیند صنعتی ای که تحت کنترل آن است، صادر می کند، به عبارت دیگر پی ال سی مغز متفکر سیستم و کنترل در صنعت امروزه می باشد. اتفاق بزرگ در این بین این است که به مرور تابلوهای قدیمی و سنتی که پر از کنتاکتور، رله، تایمر، شمارنده و ... بودند جای خود را به پی ال سی داده اند.

مزیت اصلی پی ال سی
قطعا برنامه پذیر بودن پی ال سی بزرگترین مزیت آن است و سبب می شود که در صنایع مختلف قابل استفاده باشد.

اجزای اصلی پی ال سی
با یک نگاه کلی نگر می توان فهمید که پی ال سی از سه قسمت اصلی و مهم تشکیل شده است که عبارتند از: ماژول های ورودی، CPU یا پردازشگر و ماژول های خروجی. ماژول ورودی سیگنال های مختلف دیجیتال یا آنالوگ را از فیلد دریافت می کند و آن ها تبدیل به سیگنال های منطقی (0 و 1) می کند. پردازشگر در این بخش مطابق با برنامه ای که کاربر قبلا در حافظه آن ذخیره کرده، دستورات کنترلی را اجرا می کند و خروجی لازم را به صورت سیگنال های منطقی به ماژول های خروجی می فرستد. این ماژول ها سیگنال های خروجی را به صورت دیجیتال یا با تبدیل ADC (آنالوگ به دیجیتال) به تجهیزات فیلد مانند عملگراها ارسال می نماید.منتظر مقالات بعدی آلینداس در زمینه پی ال سی باشید.


مطالعه مطالب مرتبط:
اتوماسیون صنعتی در گذر زمان | پی ال سی

شنبه 30 آبان 1394 13:02 توسط آلینداس با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
ابراهیم رنجبریبا سلام مفید بود.سه شنبه 25 دی 1397 6:45
Nooriسلام ممنون از بابت ویدئوهای ارزشمند تون خیلی از فیلماتونو دیدم مفید اند خسته نباشید سه شنبه 3 اسفند 1395 12:58
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2019 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy