رله SSR یا EMR | قسمت دوم

رله SSR یا EMR | قسمت دوم


آن چه می خوانید قسمت دوم گفتگویی با پیشکسوتان صنعت در خصوص مقایسه رله SSR (رله حالت جامد) با رله EMR (رله الکترومکانیکی) است که توسط مایک باکیدر، سردبیر مجله Control Design انجام شده است. در مقاله قبل پاسخ توماس استویج (مهندس کنترل در شرکت Zed Industries در واندالیا، اوهایو) را به این پرسش که «به چه دلیلی همچنان رله های EMR (الکترومکانیکی) بر رله های SSR (حالت جامد) برتری دارند؟» را خواندید. در مقاله حاضر پاسخ سه پیشکسوت صنعت برق دیگر را بخوانید. با آلینداس همراه باشید.
سوال: در چه کاربردهایی و به چه دلیلی همچنان رله های EMR (الکترومکانیکی) بر رله های SSR (حالت جامد) برتری دارند؟
پاسخ کالینز (رییس شرکت مهندسین مشاور MPC Management در پورتلند اورگون)
 من مهندسی برق نیستم ولی بر اساس تجربه ای که از کار مدیریتی دارم، مشکل رله های SSR این است که در حالت روشن ممکن است اتصال کوتاه شوند و مشکل رله های EMR این است که سریع تر خراب می شوند.
پاسخ برتز (متخصص بازاریابی محصولات رله در کمپانی Phoenix Contact, USA)
رله های EMR معمولا بهترین گزینه برای کاربردهای ارزان هستند. آن ها معمولا به این دلیل ارزان تر هستند که طول عمر مشخصی دارند ولی رله های SSR اگر بر اساس شرایط مشخص کار کنند عمر نامحدود دارند و برای همین هم قیمت بیشتری دارند. رله های EMR در ولتاژهای مختلفی عرضه می شوند و از یک تا چهار اتصال/ قطب در یک رله می تواند قرار بگیرد. در نتیجه با یک رله می توان چهار بار متفاوت را سوئیچ کرد. رله های SSR محدود به یک اتصال هستند و در نتیجه فقط یک بار می توانند سوئیچ کنند. رله های EMR دارای اتصالاتی هستند که باز و بسته می شوند و در نتیجه جریان بار را قطع و وصل می کنند. معمولا از رله های EMR برای کاربردهایی استفاده می شود که مدار باید کاملا قطع یا وصل شده و جریان نشتی وجود نداشته باشد. در رله های SSR اتصالات توسط نیمه رساناها قطع و وصل می شوند و در نتیجه امکان ایجاد نشتی جریان وجود دارد.
پاسخ فراتون (مدیر ارشد بازاریابی محصولات در کمپانی Schneider Electric)
اتصالات مکانیکی از سازگاری بیشتری با بارهای مختلف برخوردارند. شما می توانید با یک رله برای یک PLC سیگنالی با ولتاژ و جریان کم به عنوان ورودی ارسال کرده و با همان رله باری در حد 250 ولت AC و 10 آمپر را منتقل کنید. ولی در مورد رله های SSR نمی توان این تنوع را داشت. رله های الکترومکانیکی به اتصالات خشک معروفند چون هیچ نشتی جریانی در آن ها وجود ندارد. آن ها یا کاملا باز هستند یا کاملا بسته. در مورد رله های SSR این طور نیست و نشتی جریان در هر دو طرف وجود دارد. آن ها کاملا باز یا بسته نیستند و برای همین همیشه مقداری اتلاف انرژی هست.
در مقاله بعدی هم پاسخ چند متخصص دیگر را خواهیم شنید.

مطالعه مطالب مرتبط:
رله SSR یا EMR | مساله این است
رله SSR | مزایا

یکشنبه 15 آذر 1394 13:22 توسط آلینداس در دسته ی تجهیزات قطع و وصل با موضوع اخبار تخصصی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
علیسلام ، به رله ای که ولتاژ ورودی یا تغذیه ش هیچ ارتباطی در خروجی نداشته و فقط عمل قطع و وصل رو انجام بده در اصطلاح چی میگن؟ متشکرم.جمعه 24 فروردین 1397 11:14
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy