دیتالاگر (Data Logger) | قسمت اول

دیتالاگر (Data Logger) | قسمت اول

دیتالاگر یا ثبّات همان طور که از نامش بر می آید دستگاهی برای ثبت کردن دادها و داده برداری است. این دستگاه الکتریکی داده هایی را که توسط سنسورهای تعبیه شده در دستگاه یا ابزار و سنسور خارجی تولید می شوند را در طول زمان و یا در رابطه با مکان ذخیره می کند.  با معرفی این قطعه صنعتی با آلینداس همراه باشید.
در رابطه با ضرورت استفاده از دیتالاگر می توان گفت جمع آوری و ذخیره داده، یک فعالیت معمول و پرکاربرد در علم اندازه گیری است. در شکل ابتدایی جمع آوری داده شامل اندازه گیری و ذخیره مقادیر فیزیکی یا الکتریکی در یک دوره زمانی است. این داده ها می توانند اعداد اندازه گیری شده دما، جابجایی، جریان، کشش، فشار، ولتاژ، مقاومت، توان و هر پارامتر دیگری باشد.
دیتالاگرها غالبا کوچک و قابل حمل هستند، به وسیله باتری تغذیه می شوند و کاربرد آزمایشگاهی و تست و اندازه گیری دارند. به علاوه مجهیز به یک ریزپردازنده هستند و همچنین دارای حافظه داخلی برای ذخیره سازی داده و همین طور سنسور هستند. داده های اندازه گیری شده می تواند در حافظه خود دستگاه ذخیره شود یا آن ها را به صورت آنلاین به یک رایانه یا ایستگاه مانیتورینگ مخابره کند.دیتالاگرها یک سنسور (حسگر) دارند که داده پارامتر مورد نظر را اندازه گیری کرده و سپس در حافظه داخلی خود ذخیره می کنند. برخی از دیتالاگرها نمایشگر دارند و می توانند داده های ذخیره شده را در آن ها مشاهده کرد. این دستگاه معمولا از طریق رابط USB به رایانه متصل می شوند و داده های اندازه گیری شده توسط نرم افزار مخصوص بر روی رایانه قابل مشاهده و پردازش است.نحوه خواندن اطلاعات، تبادل اطلاعات و همگام سازی اطلاعات در دیتالاگرها بر اساس نیاز مشتری متفاوت است. گاهی اوقات دیتالاگر اطلاعات خام را مخابره می کند و در رایانه عملیات تبدیل صورت می پذیرد ، گاهی اطلاعات رقمی در دیتالاگر محاسبه و سپس ارسال می شود و گاهی نیز اطلاعات در دیتالاگر ذخیره می شود و در زمانهای مشخصی برای رایانه ارسال می شود ، در برخی از دیتالاگر ها نیز اطلاعات صرفا ذخیره می شوند و کاربر با استفاده از رابط های خود دیتالاگر می تواند داده ها را مرور نماید. یکی از اصلی‌ترین مزایای استفاده از دیتالاگرها قابلیت جمع آوری ۲۴ ساعته اطلاعات است. دیتالاگرها معمولاً به محض فعال سازی بدون مراقبت رها شده تا در طول دوره دیده بانی اندازه گیری نموده و اطلاعات را ذخیره کند. این قابلیت اجازه می‌دهد تا تصویری جامع و دقیق از شرایط محیط تحت نظر مانند دمای هوا یا رطوبت بدست آید. دیتالاگر ها بر اساس شرایط کاری و تکنولوژی ساخت ، کیفیت و طول عمر متغیری دارند. معمولا دیتالاگر های حرفه ای دارای درصد خطای بسیار کم و طول عمر چند ساله هستند. داده نگار یا دیتالاگر به مهندسین و متخصصان اچازه می دهد تا شرایط را کاملا تحت نظر بگیرند و کوچکترین تغییرات نیز از دید آنها پنهان نماند ، این در حالیست که دیگر نیازی به صرف وقت زیاد برای جمع آوری و بررسی داده ها ندارند و این عملیات می تواند طی چند کلیک در چند ثانیه صورت پذیرد.

دوشنبه 7 دی 1394 14:29 توسط آلینداس در دسته ی دیتالاگر با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
مسلم محمودیبا سلام خیلی عالی و کاربردی پنجشنبه 4 خرداد 1396 19:42
عرفان خوبه ولی من سوال دارمیکشنبه 19 دی 1395 15:49
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy