PLC در برابر PAC | قسمت اول

PLC در برابر PAC | قسمت اول

تشخیص تفاوت های این دو تکنولوژی واقعا دشوار است. در این مقاله می خواهیم به این مساله بپردازیم که هر کدام چه کاری انجام می دهند و اینکه برای چه کاربردی بهتر است کدام را انتخاب کنیم.
از PLC (programmable logic controller) ها حدودا 40 سال است که استفاده می شود. اطلاعات و دستاوردهای اخیر در زمینه PLC دامنه استفاده از آن را حتی بیشتر هم کرده و پای آن را به حوزه های جدیدی باز کرده است و خط بین PLC و(Programmable Automation Controller) PAC را باریک تر کرده است. چه تفاوت هایی بین این دو مقوله وجود دارد؟ آیا خلا عملکردی ای در PLC ها و PAC ها وجود دارد که مردم باید قبل از استفاده از این ها نسبت به آن آگاهی پیدا کنند؟
شاید مروری بر گذشته بتواند در این زمینه راهگشا باشد. PLC ها در اواخر دهه 1960 برای جایگزینی سیستم های رله محور ساخته شدند. در کل آن ها از نظر زبان برنامه نویسی ladder که ظاهر نمودارهای سیم بندی مورد استفاده مهندسین و متخصصین برای نسان دادن تایمرها و رله ها و اتصالات بین آن ها را ترسیم می کرد با هم مشابه بودند. PLCهای اولیه نیاز به ترمینال های اختصاصی برای برنامه نویسی داشتند و حافظه بسیار کمی داشتند.
در دهه 1980 نرم افزارهای یارانه ای برای برنامه نویسی PLCها معرفی شدند که سریع تر شده بودند و نسبت به نمونه های قبلی گزینه ها و امکانات بیشتری داشتند. از آن موقع فناوری های مختلف و مدرنی به PLCها افزوده شده است که باعث شده است PLCها توانایی انجام فرآیندهای مختلفی را داشته باشند.
می توان گفت PAC ها برای بازار اتوماسیون جدید هستند. این اصطلاح را شرکت تحقیقات بازار در سال 2001 به کار برد. از آن موقع تا به امروز هیچ توافقی بر این که PLC و PAC با هم چه تفاوت یا تفاوت هایی دارند بین متخصصین حاصل نشده است. بعضی از کاربران فکر می کردند لفظ PAC یک اصلاح مخصوص برای بازاریابی PLC بین متخصصین فنی است در حالی که بقیه اعتقاد داشتند حتما تفاوتی بین PLC و PAC وجود دارد. در هر صورت، تعریف دقیق اینکه PAC از چه اجزایی تشکیل شده است در مقایسه با اینکه یک استفاده کننده بداند PAC و PLC هر کدام چه کاربردی دارند اهمیت زیادی ندارد.

مشخص کردن نیاز استفاده کنندگان
بیشتر تامین کنندگان دامنه وسیعی از PLC ها و PAC را تامین می کنند که انتخاب بین آن ها برای استفاده در کاربردهای مختلف را مشکل می کند. PLC های معمولی بهترین گزینه برای کنترل ماشینی ساده و با سرعت بالا شناخته می شوند. مشخصات کلی این PLC ها شامل اسکن اجرای برنامه ساده، حافظه محدود و تمرکز بر روی I/O همراه با کنترل خاموش/روشن است. از طرف دیگر PAC بیشتر به سمت معماری سیستم های اتوماسیونی پیچیده متشکل از تعدادی کاربردهای نرم افزاری برای رایانه ها، شامل توابع HMI (اینترفیس ماشین و انسان)، مدیریت دارایی ها، کنترل فرآیند پیشرفته (APC) و ... تمایل دارد. یک PAC برای کاربردهایی که در آن ها نیاز به کنترل فرآیندهای گسترده است، گزینه مناسب تری به حساب می آید. در کل می توان گفت یک PAC دارای انعطاف پذیری بیشتری در برنامه نویسی، حافظه بیشتر، قابلیت استفاده راحت تر و خصوصیات و امکانات بیشتری نسبت به PLCها هست.

ادامه دارد...

بهتر است این مقاله را هم بخوانید
اتوماسیون صنعتی در گذر زمان | پی ال سی

چهارشنبه 25 فروردین 1395 14:23 توسط آلینداس در دسته ی کارتهای ورودی/خروجی PLC با موضوع اخبار عمومی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
دیدگاهی ثبت نشده است
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy