سری مطالب صفر تا صد| منبع تغذیه | قسمت دوم

سری مطالب صفر تا صد| منبع تغذیه | قسمت دوم

در مقاله قبل خواندیم که «صفر تا صد» یکی از مجموعه مقالات جدید سایت آلینداس است که بنا دارد تجهیزات مختلف اتوماسیون صنعتی را به طور کامل و جامع معرفی کند. موضوع اولین قسمت این مقالات «منبع تغذیه» یا «power supply» است.

مطالعه بخش اول این مقاله

• بخش دوم؛ پیکربندی
در این بخش می آموزیم که منبع تغذیه از چه اجزایی تشکیل شده، هر یک چگونه کار می کنند و برای یک کاربرد خاص چطور باید سیم ها را متصل نمود. همچنین چند واژه ی جدید را آموخته و از مطالب ذکر شده در بخش قبل نیز استفاده خواهد شد.

• تهویه
اگر به اطراف منابع تغذیه نگاه کنیم معمولا روزنه هایی روی بدنه وجود دارد. همانطور که می دانیم این روزنه ها به جهت تهویه ایجاد می شوند. با توجه به اینکه هنگام تبدیل توان، در داخل منبع گرما ایجاد می شود لذا ار این روزنه ها برای گردش بهتر هوا داخل منبع و خنک شدن آن استفاده می شود.
همچنین از آنجاییکه برخی از منابع تغذیه روی ریل های خاصی سوار می شوند، لذا بهتر است که این منابع با فاصله از هم نصب شوند تا تهویه به صورت مطلوبی انجام گیرد.


• مشترکات در منابع تغذیه
مورد اول اینکه در همه ی منابع تغذیه مدلی برای اتصال سیم به آن ها وجود دارد.
به عنوان مثال برخی از آنها از پیچ برای اتصال الکتریکی استفاده می کنند که روش اتصال بدین صورت است که ابتدا پیچ را باز نموده و سیم را زیر لبه ی آن قرار می دهیم و سپس پیچ را طوری محکم می نماییم که امکان خارج شدن سیم از زیر پیچ حتی زمانی که سیم کشیده می شود وجود نداشته باشد.

مورد بعد اینکه در تمام منابع تغذیه ورودی و خروجی وجود دارد.
ورودی منابع تغذیه ولتاژ AC بوده و خروجی نیز ولتاژ DC با توان کم می باشد که منبع این ولتاژ با تبدیل از همان ولتاژ AC ساخته است.

همچنین منابع تغذیه دارای ترمینال محافظ اتصال به زمین (همان سیم ارت) هستند که برای جلوگیری از صدمات ناشی از شوک الکتریکی از آن استفاده می شود.
منابع تغذیه ممکن است ویژگی های اضافه ای نیز مانند چراغ های نشانگر یا تنظیمات برای دقت بیشتر داشته باشند.

• چگونه یک منبع تغذیه کار می کند؟
برای اینکه تجهیزات الکترونیکی ای که در داخل منبع تغذیه کار می کنند را بشناسیم، بهتر است سیر اتفاقاتی که در یک منبع تغذیه اتفاق می افتد را دنبال نماییم.

اساسا سه مرحله در یک منبع تغذیه اتفاق می افتد:
1. تبدیل
2. یکسوسازی
3. بهبود
حال به بررسی این سه مورد می پردازیم.

تبدیل
در منابع تغذیه قطعه ای به نام ترانسفورماتور وجود دارد. پیش‌تر آموختیم که ترانسفورماتور یک ولتاژ بزرگ را در سمت اولیه دریافت نموده و یک ولتاژ کوچکتر را (با توجه به نسبت تبدیل) در قسمت ثانویه تحویل می دهد.

 به عنوان مثال برخی از ترانسفورماتورهایی که در داخل منابع تغذیه به کار می رود ولتاژ 220 ولت AC را به ولتاژ 24 ولت تبدیل می کند.

• یکسوسازی
در منابع تغذیه از مدارهایی استفاده می شود که به آن یکسو‌ساز گفته می شود که می توانند ولتاژ AC را به DC تبدیل نمایند. این مدارها از قطعات الکترونیکی به نام دیود ساخته شده اند. ساختار دیود به گونه ای است که تنها اجازه می دهد جریان در یک جهت از آن عبور نماید.
بدین ترتیب اگر ما دیودها را به گونه ای مناسب (مثلا آنطور که در شکل زیر نشان داده شده است) در کنار هم قرار دهیم، می توانیم در خروجی این مدار یک سیگنال تقریبا DC داشته باشیم.با توجه به اینکه دانستن مکانیزم کار این مدارات برای کاربر این دستگاه لزومی ندارد لذا از توضیح بیشتر در مورد نحوه ی کار آنها خودداری می شود.

• بهبود
سیگنالی که از یکسوساز خارج می شود، آنطور که باید صاف (تمیز) نیست. به عنوان مثال ریپل و نویزی که در این سیگنال وجود دارد، ممکن است باعث شود که برخی از قطعات الکترونیکی درست عمل نکنند. بهبود سیگنال باعث می شود که سیگنالی کاملا صاف و مناسب برای تجهیزات الکترونیکی تشکیل شود.در عمل منابع تغذیه پیچیده تر از آنچه که در ظاهر به نظر می رسند، هستند.
به عنوان مثال یک مدار کامل از یک منبع تغذیه را در شکل زیر مشاهده می نماییم:

پایان


مطالعه مطالب مرتبط:
سری مطالب 0 تا 100 | قسمت 1.1 | منبع تغذیه


چهارشنبه 15 اردیبهشت 1395 13:46 توسط آلینداس در دسته ی منبع تغذیه با موضوع اخبار تخصصی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
احمدنژادبسیار زیبا و سلیس توضیح دادین . منتها اگه شکل و مدار رو هم توضیح میدادی خیلی بهتر میشد . اینکه چرا یکسو ساز قبل از تبدیل قرار گرفته ؟!!جمعه 1 اسفند 1399 7:38
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2019 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy