سری مطالب صفر تا صد | پرده نوری | قسمت اول

سری مطالب صفر تا صد | پرده نوری | قسمت اول

پرده‌های نوری، دستگاه‌های حساس به نوری هستند که از یک یا تعداد بیشتری پرتو نوری استفاده می‌کنند که این پرتوهای نوری را یک فرستنده، بیرون می‌دهد و یک دریافت کننده دریافت می‌کند و به این ترتیب یک محیط کنترل شده نامرئی را ایجاد می کنند. مشخصات اصلی این دستگاه عبارتند ز:

نوع (Type) ایمنی:
- Type ایمنی، دستورالعمل های ایمنی و خودپایشی (self-monitoring) موجود در دستگاه را تعریف می‌کند.
- Typeایمنی باید به عنوان یک مود عملکردی در مشخص کردن سطح خطر انتخاب شود.
وقتی دستگاه ایمنی مورد انتخاب، یک حائل یا پرده فتوالکتریک باشد (AOPD: Active Optoelectronic Protective Device: دستگاه محافظتی نوری فعال)، آن گونه که در استاندارد IEC 61496 1-2 آمده است، type ایمنی متعلق به «type 2» یا «type 4» خواهد بود.نکته مهم: چرا می گوئیم «type » ؟ چرا نمی گوئیم «category«؟
وقتی در مورد پرده های نوری و اسکنرهای لیزری صحبت می کنیم، ذهن ما به صورت طبیعی به سمت «type ایمنی» آن خواهد رفت؛ در حالی که برای همه دستگاه‌های ایمنی دیگر گزینه اصلی مد نظر ما «category ایمنی» است. تفاوت «type» و «category» بنا بر استاندارد بین المللی IEC 61496 به این گونه است که اصطلاح «type» برای معرفی سطح ایمنی تجهیزات محافظتی نوری به کار می رود. یک پرده نوری type 2، پرده نوری ای است که نیازمندی‌های ایمنی category 2 را ارائه می‌دهد و پرتوهای آن ویژگی‌های خاصی دارند، که از جمله آن‌ها می‌توان به زاویه پرتوهای نور، ایمنی نسبت به تداخل نور و مواردی این چنینی اشاره کرد. همین مساله برای پرده نوری type 4 و اسکنر لیزری type 3 هم صادق است. «type» هم می‌تواند به همان صورتی که «category» برای نشان دادن اینکه چه دستگاهی برای چه نوع حفاظتی مناسب است، به کار گرفته شود. برای مثال یک پرده نوری type 2 متصل به یک سیستم کنترلی category 2، یک مدار حفاظتی category 2 را تشکیل می‌دهد. اگر مدار حفاظتی category 3 باشد، یک پرده نوری type 2، سطح حفاظتی آن را به سطح 2 تقلیل می دهد، در حالی که یک پرده نوری type 4 یا یک اسکنر لیزری type  3 آن را در category 3 نگه خواهد داشت. فقط یک پرده نوری type 4 یک مدار ایمنی category 4 را در سطح چهار نگه می دارد.

تفکیک پذیری (دقت):
تفکیک پذیری (دقت) یک پرده نوری، در واقع کوچک ترین اندازه جسمی است که اگر در منطقه کنترل شده قرار گیرد، می تواند توسط پرده نوری تشخیص داده شود و باعث شود پرده نوری حرکت خطرناک آن دستگاه را متوقف کند.
- پرده های نوری دارای یک پرتو : تفکیک پذیری R همان قطر لنز است.
- پرده های نوری چند پرتوی: تفکیک پذیری R این پرده ها عبارت است از حاصل جمع قطر لنز + فاصله بین دو لنز مجاور


R = D
R= P + D

ارتفاع حفاظت (Protected Height):
ارتفاعی است که توسط پرده نوری تشخیص داده می شود و حفاظت می شود. اگر پرده نوری به صورت افقی کار گذاشته شود، این عدد عمق منطقه حفاظت شده را نشان خواهد داد.

دامنه (Range):
حداکثر فاصله عملکردی ای است که می تواند بین فرستنده و دریافت کننده وجود داشته باشد.

زمان پاسخ (Response Time):
زمانی است که طول می کشد تا پرده نوری بعد از تشخیص جسم یا فرد در منطقه خطر سیگنال هشدار را تولید کند.

مزایای پرده های نوری:
- ایجاد محافظت و ایمنی موثر در زمان خستگی و یا حواس پرتی اپراتور
- محدود کردن و کاهش دادن خطر هر گونه مداخله خارجی، چرا که هر گونه دستکاری در محدوده تحت کنترل پرده نوری، باعث توقف حرکت دستگاه می‌شود.
- نصب سریع و آسان، با قابلیت انعطاف پذیری فوق العاده برای نصب روی دستگاه‌ها حتی در مواردی که نیاز به تغییر مکان مداوم دستگاه باشد.
- امکان برقراری حفاظت در مقیاس های بزرگ، به صورت خطی و یا در طول یک محیط، در جهت های مختلف با هزینه پائین
- افزایش عمر مفید دستگاه های مورد استفاده
- ظاهر زیبا و ارگونومیک دستگاه پرده نوری


مطالعه مطالب مرتبط:
پرده نوری
پرده نوری | انواع
پرده نوری | قسمت سوم


چهارشنبه 22 اردیبهشت 1395 15:53 توسط آلینداس در دسته ی سیستم های حفاظتی پرده نوری با موضوع اخبار تخصصی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
دیدگاهی ثبت نشده است
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy