کلید نشتی جریان | نشتی جریان با محافظ جان چه تفاوتی دارد؟!

کلید نشتی جریان | نشتی جریان با محافظ جان چه تفاوتی دارد؟!

احتیاط شرط عقل است!!
این ضرب المثل قدیمی را هر کداممان تا به حال بارها و بارها خوانده ایم و شنیده ایم. ضرب المثلی که به یکی از اصلی ترین مسائل و موارد مورد نیاز در هر محیط کاری اشاره می کند: «ایمنی». واژه ایمنی را می توان به صورت زیر تعریف کرد:
حالتی که در آن احتمال خطر، آسیب (به اشخاص) یا خسارت مادی، به میزان قابل قبول محدود شده باشد.
در حوزه اتوماسیون صنعتی، دسته محصولاتی که در امر ایمنی نقش پررنگی ایفا می کنند، تجهیزات قطع و وصل هستند. در آلینداس تا به حال در مورد بسیاری از این تجهیزات از قبیل پوش باتن، رله SSR، کلید محافظ جان، کلید اتوماتیک و ... صحبت کرده ایم و امروز می خواهیم در مورد یکی دیگر از این دسته محصولات یعنی کلید نشتی جریان صحبت کنیم.

مقدمه:
عبور جريان الكتريكي از وسايل برقي همواره با خطر همراه بوده است. لوازمي كه داراي عايق‌بندي ضعيف و يا سيم‌كشي اشتباه هستند و يا به درستی از آن‌ها استفاده نمی شود، مي‌توانند موجب خطرات عمده و گاهی مرگبار مانند آتش سوزي و برق گرفتگي شوند.
اتصال‌كوتاه و اضافه‌بار توسط قسمت حرارتي و مغناطيسي كليدهاي مينياتوري محافظت مي‌شوند ولي اين قطعات نمي‌توانند مدارات را در مقابل نشتی جریان كه خسارت‌هاي شديدي را ايجاد مي‌كنند، حفاظت نمايند. به منظور حفاظت از جان افراد در مقابل خطر برق گرفتگی و جلوگیری از خطرات نشتی جریان از کلیدهای حفاظت از خطر برق گرفتگی ( محافظ جان و یا نشتی جریان ) استفاده می شود.

کلید محافظ جان با کلید نشتی جریان چه تفاوتی دارد؟
محافظ جان: RCCB (Residual Current Circuit Breaker)
نشتی جریان: RCBO (Residual Current Breaker with Overload)کلید محافظ جان نوعی کلید است که با مقایسه جریان سیم‌های رفت و برگشت، در صورتی که اختلافی بین جریان رفت و برگشت وجود داشته باشد، مدار را قطع می‌کند. در حالت عادی در مدارهای الکتریکی، جریان رفت با جریان برگشت برابر است، اما اگر به هر دلیلی جریان بین سیم فاز و نول (در مدارهای تکفاز) اختلاف داشته باشد کلید محافظ جان عمل خواهد کرد. وجود این اختلاف ممکن است بر اثر اتصال بدنه یکی از دستگاه‌های الکتریکی باشد که در آن جریان الکتریکی به جای برگشتن از راه سیم نول از راه زمین به منبع برمی‌گردد که اصطلاحاً می‌گویند جریان نشت پیدا کرده است. این دستگاه جریان‌های نشتی کوچکی را که توسط فیوز شناسایی نمی‌شوند اما می‌توانند زمینه‌ساز آتش‌سوزی یا برق‌گرفتگی شوند شناسایی و مدار را در چند دهم یا صدم ثانیه قطع می‌کند.
کلید محافظ جان، برای قطع مدار در برابر اضافه‌بار و اتصال‌کوتاه طراحی نشده است. گونه دیگری از این کلیدها که افزون بر جریان نشتی به اضافه‌بار هم واکنش نشان می‌دهند RCBO یا کلید نشتی جریان نامیده می‌شوند.جریان نشتی چگونه به وجود می آید؟
جريان نشتي اغلب بر اثر از بين رفتن و فرسودگي عايق بين رساناهاي برق‌دار و يا بين رساناي برق‌دار و زمين، ناشي مي‌شود . اين مساله باعث مي‌شود كه جريان الكتريكي از مسير اصلي خود خارج شود كه به دنبال بالا رفتن حرارت مي‌تواند توليد آتش‌سوزي كند. همچنين سطوح مرطوب و آلوده، اين خطر را تشديد مي نمايند. جريان نشتي، خطر آتش سوزي و صدمه ديدن تجهيزات برقي و خطر برق‌گرفتگي را تشديد می کند.


شنبه 8 خرداد 1395 10:20 توسط آلینداس در دسته ی نشتی جریان با موضوع اخبار تخصصی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
محمد امینیباسلام و خسته نباشی خدمت شما بزرگوار واقعا موضوع را بسیار عالی وساده و روشن توضیح دادین بسیار ممنونجمعه 2 شهریور 1397 9:37
سعیدWww.saeid4545@gmail.comپنجشنبه 4 آبان 1396 22:27
Saeed zareبا سلام و عرض خسته نباشید در خصوص کلیدهای rcbo و rccb اصلاحاتی را انجام دهید با اندکی بررسی متوجه موضوع خواهید شد افراد زیادی از این سایت استفاده میکنند و بارها سایت شما را معرفی کرده آمد برای استدلال حرفشان.ممنون میشه تصحیح کنیدشنبه 1 مهر 1396 8:46
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy