7 سوال که قبل از خرید اینکدر باید جواب آن ها را بدانید (قسمت اول)

7 سوال که قبل از خرید اینکدر باید جواب آن ها را بدانید (قسمت اول)

برای انتخاب یک اینکدر مناسب برای کاربردی که مد نظرتان است بهتر است جواب این 7 سوال را بدانید.
در واقع شما بنا به دلایل مختلفی ممکن است به اینکدر احتیاج پیدا کنید، اما برای اینکه انتخاب مناسبی انجام دهید، به چه سوالاتی باید پاسخ دهید؟ در این جا 7 سوال را که به شما در انتخاب اینکدر مناسب کمک خواهند کرد، بررسی می کنیم:

1- من به اینکدر افزایشی (incremental) یا مطلق (absolute) نیاز دارم؟
2- من به چه خروجی ای نیاز دارم؟
3- کاربرد مورد نظر من به چه رزولوشنی نیاز دارد؟
4- چگونه می خواهم اینکدر را نصب کنم؟ (اتصال مکانیکی)
5- چگونه قرار است اینکدر به کنترل کننده (PLC، کامپیوتر، شمارنده یا ...) متصل شود؟ (اتصال الکتریکی)
6- چه شرایط محیطی و فشارهای مکانیکی ای باید تحمل شود؟
7- آیا این اینکدر نیاز به تائیدیه مکان های خطرناک (Hazardous) یا ایمن (Safety) دارد؟ 1- من به اینکدر افزایشی (incremental) یا مطلق (absolute) نیاز دارم؟
اینکدرهای افزایشی و مطلق می توانند برای اندازه گیری سرعت، جهت، حرکت و موقعیت استفاده شوند. اینکدرهای مطلق زمانی که منبع تغذیه یا برق قطع شوند، قادر به حفظ موقعیت هستند در صورتی که اینکدرهای افزایشی این قابلیت را ندارند. اینکدر افزایشی بعد از این که تغذیه قطع شود، معمولا نیاز به مرحله مبداسازی (homing) هستند.
اینکدرهای مطلق دارای گزینه 16 بیتی هستند (16bit ~ 65536)که در هر دور که رزولوشن بالاتری را نسبت به مدل های افزایشی فراهم می کند. اینکدرهای افزایشی نسبت به مدل های مطلق ارزان قیمت تر هستند و در خروجی موج مربعی یا موج سینوسی دارند که برای شمارش، سرعت و جهت استفاده می شوند. اینکدرهای مطلق معمولا در کاربردهای موقعیت سنجی پیوسته و به دست آوردن برخی ویژگی ها مثل سرعت، مقیاس گذاری (Scaling)، پیش تنظیم (Preset) و کاربردهای fieldbus استفاده می شوند.2- من به چه خروجی ای نیاز دارم؟
در خروجی اینکدرهای افزایشی موارد زیر وجود دارند:
کلکتور باز : Open Collector (oc)
پوش پول: Push-Pull
لاین درایو: Line Drive
موج سینوسی: Sine

خروجی کلکتورباز (OC) نسبت به خروجی پوش پول دارای جریان نشتی کمتر و افت ولتاژ کمتر است، اما پوش پول دارای آسیب پذیری کمتر است. پوش پول می تواند (Sinking) NPN یا (Sourcing) PNP و بنابراین انعطاف پذیری بهتری در اتصال ورودی به کنترل کننده یا شمارنده دارد. خروجی Line Drive سطح آسیب پذیر بسیار کمتری نسبت به دو مدل قبلی دارد. بنابراین در فواصل کابلی بیشتر قابل استفاده است. خروجی سینوسی برای محاسبات سرعت و موقعیت مورد استفاده قرار می گیرد. برخی درایوها یا اینورترها دارای ورودی سینوسی هستند.
در خروجی اینکدرهای مطلق انتخاب فیلدباس یا شبکه صنعتی مشخص لازم است. در اینجا گزینه های زیادی برای انتخاب از جمله موارد زیر وجود دارد:
Parallel , As-interface, SSI, Devicent, PRofibus, CANopen, Ethernet

3- کاربرد مورد نظر من به چه رزولوشنی نیاز دارد؟
اینکدرهای افزایشی می توانند 50.000 پالس در دور یا (PPR) داشته باشند و اینکدرهای مطلق نیز حداکثر 16 bit یا 65536. برای تعیین رزولوشن، محیط بخش چرخشی (خواه چرخ دنده، قرقره یا چرخ) بایستی بر تعداد پالس ها تقسیم شود. به عنوان مثال اگر شما 200 میلی متر محیط اندازه گیری چرخشی دارید و اینکدر افزایشی شما 5000 پالس در دور است، رزولوشن شما برابر خواهد بود با 0.04 میلی متر ((200 mm)/500)
رزولوشن همچنین وابسته به دقت ادوات الکتریکی و مکانیکی به کار رفته است. کنترل کننده ای که نمی تواند پالس های با فرکانس بالای یک اینکدر را اندازه گیری کند ما را مجبور می کند که به سراغ اینکدری برویم که تعداد پالس کمتری دارد. برای به دست آوردن فرکانس تولید پالس یک اینکدر بایستی سرعت چرخش در ثانیه را در تعداد پالس ضرب کنیم. به عنوان مثال اینکدری که با سرعت 1200 دور در دقیقه می چرخد و 300 پالس است، دارای فرکانس 6 کیلوهرتز است و باید کنترل کننده یا شمارنده قادر به اندازه گیری آن باشد.


مطالب بیشتر:
اینکدر چیست و چه کاربردی دارد؟ (ویدئو)

پنجشنبه 20 خرداد 1395 11:12 توسط آلینداس در دسته ی اینکدر با موضوع اخبار تخصصی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
دیدگاهی ثبت نشده است
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy