7 سوال که قبل از خرید اینکدر باید جواب آن ها را بدانید | قسمت دوم

7 سوال که قبل از خرید اینکدر باید جواب آن ها را بدانید | قسمت دوم

در قسمت قبلی سه سوالی که قبل از خرید اینکدر باید جواب آن ها را بدانید را ببررسی کردیم. این سه سوال را در زیر مشاهده می کنید:
1- من به اینکدر افزایشی (incremental) یا مطلق (absolute) نیاز دارم؟
2- من به چه خروجی ای نیاز دارم؟
3- کاربرد مورد نظر من به چه رزولوشنی نیاز دارد؟

در قسمت دوم از این مطلب 4 سوال بعدی را بررسی می کنیم:
4- چگونه می خواهم اینکدر را نصب کنم؟ (اتصال مکانیکی)
اینکدرها در مدل های Solid Shaft (شفت خارجی) و Hollow Shaft (شفت توخالی) وجود دارند. مدل های Hollow به سادگی و به سرعت نصب می شوند اما در صورتی که جابجایی در شفت رخ دهد، مدل های Solid به همراه یک Coupling (اتصال دهنده دو شفت) عملکرد بهتری خواهند داشت. یک Coupling دارای فضای آزاد حرکتی 1.5± میلی متر، در راستای شعاعی و 1± میلی متر در راستای شفت (محوری) می باشد و می تواند دارای خطای زاویه ای 5 درجه باشد. این درجه از آزادی در مدل های Solid به همراه کوپلینگ دارای انعطاف پذیری کافی برای جلوگیری از اعمال فشار اضافی می باشد.
اینکدرهای مغناطیسی (magnetic) نیز علاوه بر مدل های نوری (photoelectric) که یک قطعه هدف به صورت Hollow به شفت متصل می شود و اینکدر در مجاورت آن قطعه قرار می گیرد. در اینجا اینکدر اتصال مکانیکی نخواهد داشت اما نوساناتی بین قطعه هدف و اینکدر مغناطیسی وجود خواهد داشت.5- چگونه قرار است اینکدر به کنترل کننده (PLC، کامپیوتر، شمارنده یا ...) متصل شود؟ (اتصال الکتریکی)
اینکدرها در مدل های کابلی و کانکتوری وجود دارند. اگر شما مدل کانکتوری را انتخاب کنید، در کنار اینکدر به یک کانکتور مجزا نیاز خواهید داشت. بنا به مسافت و فاصله ای که بین اینکدر و تابلو کنترلی وجود دارد. ممکن است شما به یک جانکشن باکس (Junction Box) نیاز داشته باشید. در فاصله های بالا بهتر است برای کاهش اثر نویز از کابل های دارای شیلد و twisted (به هم تابیده) استفاده کنید. کابل اینکدر که برای تغذیه خود از سیگنال سطح پایین DC استفاده می کند، بایستی از کابل های قدرت که حامل جریان بالا و ولتاژ AC هستند، جدا عبور داده شود تا کابل های قدرت اثری روی سیگنال اینکدر نگذارند. اگر از سینی کابل دو محفظه ای AC و DC استفاده می کنید، در میان آن ها صفحه ای فلزی که به سیستم Ground متصل شده وجود خواهد داشت که بهترین شکل حفاظت را ایجاد خواهد کرد. اگر شما ناچارید که کابل اینکدر را از کنار یک کابل AC عبور دهید بهتر است این دو کابل با هم زاویه 90 درجه تشکیل دهند.

6- چه شرایط محیطی و فشارهای مکانیکی ای باید تحمل شود؟
تمامی اینکدرها در برندهای مختلف از لحاظ کیفیت یکسان نیستند. اینکدرهای ارزان قیمت تر، حفاظت نفوذ محیطی (IP) کمتری نسبت به مدل های مقاوم مکانیکی با قیمت بالا که برای محیط های دشوار (harsh) صنعتی طراحی شده اند، دارند. برای پاسخ به سوال ششم بایستی جواب سوالات 3 و 4 یعنی «میزان رزولوشن» و «چگونگی نصب مکانیکی اینکدر» به خوبی مشخص شود. پاسخ این سوالات به ما کمک می کند تا میزان حرکت و سرعت حرکت شفت را بدانیم. سرعت شفت و میزان جابجایی در تعیین بار وارده (Laod) بر شفت به ما کمک می کند. میزان لرزش (Vibration) دستگاه نیز بایستی توسط یک شتاب سنج (accelerator) تعیین گردد. از لحاظ محیطی، میزان رطوبت، میزان مواد شیمیایی و مواد شوینده بایت توسط اینکدر قابل تحمل باشد. برای بسیاری از کاربردها میزان IP54 کفایت می کند اما در صورتی که میزان رطوبت محیطی بیشتر باشد، بایستی از مدل هایی با IP56 یا بالاتر استفاده شود. برای کاربردهای خاص شستشو با فشار آب و دمای آب نیز بایستی از اینکدر با IP69 استفاد گردد.

7- آیا این اینکدر نیاز به تائیدیه مکان های خطرناک (Hazardous) یا ایمن (Safety) دارد؟
بنا به نوع خطرناکی یا ایمن بودن محیط نصب اینکدر، استانداردهای مختلفی مانند Ex، UL، NEMA، SIL و ... وجود دارد که در هر محیط با شرایط مختلف اینکدر مورد نظر بایستی تاییدیه های بین المللی مرتبط را داشته باشد. برای مواد خطر آفرین موجود در محیط (گازها و ذرات قابل انفجار) از دو عبارت Division و Zone برای تقسیم بندی استفاده می شود. Division عمدتا در شرکت های آمریکای شمالی مرسوم است و روش Zone در شرکت های اروپایی بیستر مورد استفاده قرار می گیرد. داشتن تائیدیه برای هر دو روش Zone و Division قطعا نشانگر کیفیت بیشتری خواهد بود. Zone 2 و Division 2 مکانی است که ترکیبات قابل انفجار به صورت عادی وجود نداشته باشد. Zone 1 مکانی است که ترکیبات انفجاری به صورت متناوب در محیط حضور داشته باشد و Zone Ф مکانی است که ترکیبات انفجاری به صورت پیوسته و در بازه های زمانی طولانی در محیط وجود داشته باشد. Division 1 به محلی می گویند که ترکیبات انفجاری چه به صورت پیوسته و چه به صورت متناوب وجود داشته باشند (Division 1= Zone 1 / Zone Ф ). یک فرد دارای مجوز می تواند میزان safety یا Hazardous بودن یک محیط را به خوبی تعیین کند.مطالعه مطلب مرتبط:
7 سوال که قبل از خرید اینکدر باید جواب آن ها را بدانید | قسمت اول
Save

شنبه 29 خرداد 1395 15:00 توسط آلینداس در دسته ی اینکدر با موضوع اخبار تخصصی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
دیدگاهی ثبت نشده است
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy