تجهیزات ضد انفجار

تجهیزات ضد انفجار

تجهیزات ضد انفجار

طراحی تجهیزات الکتریکی و سیستم‏ های حفاظتی برای محیط ‏هایی که احتمال انفجار وجود دارد طبق دستورالعمل شماره 94/9/EC انجام می‏شود.
نمونه یک کد که بر روی تجهیزات ضد انفجار نوشته می‏شود :   II 2G EEx d e ib IIC T4

   
ناحیه / گروه تجهیزات / دسته بندی تجهیزات
دو گروه تجهیزات وجود دارد،گروه اول که با علامت " I " مشخص می‏شود برای تجهیزات الکتریکی در معادن زیر زمینی طراحی شده، گروه دوم که با علامت " II " مشخص می‏شود تجهیزات الکتریکی برای استفاده در صنایع سطحی می‏باشد. در جاهایی که بطور بالقوه خطر انفجار وجود دارد به Zone های مختلف تقسیم ‏بندی می‏شوند. در هر Zone طبق دسته بندی تجهیزات مناسب باید استفاده شود. قوانین فعلی IEC بر اساس جدول زیر تعریف می‏شود:

زیر گروهای انفجاری،طبقه بندی گازها و بخارات
تجهیزات گروه " II " به سه گروه گازی تقسیم می‏شود که گازهای گروه " IIC " فرارار از گروه " IIA "   می‏باشد.در آمریکای شمالی طبقه بندی بر اساس کلاس I, II, III می‏باشد.
نوع حفاظت در برابر انفجار
برای فعال کردن تجهیزات الکتریکی در نواحی که خطر انفجار وجود دارد تکنیک‏های مختلفی بکار گرفته می‏شود این تکنیک‏ها به کاردبرد تجهیزات بستگی دارد که استفاده از آنها به استانداردها و قوانین ملی و بین‏المللی بستگی دارد،که این تکنیک‏هاعبارتنداز :
 حذف جو قابل انفجار (o, q, m)
پاکسازی وفشار بالا (p)
مهار اشتعال و انفجار داخلی (d)
طراحی مکانیکی خاص (n, e)
محدود کردن انرژی الکتریکی (ib, ia)
سایر روش‏ها (s)

EEx گواهی حفاظت در برابر انفجار طبق CENELEC استاندارد شماره E50 
این استاندارد مطابق استانداردها IEC می‏باشد و تعیین کننده معیارهای ایمنی است که حداقل همان میزان از ایمنی استانداردهای اروپایی را دارا است.
طبقه ‏بندی بر اساس کلاس‏ های دمایی
سطوح داغ میتواند باعث مشتعل شدن گازهای پراکنده در هوا شود زمانی که دمای سطح تجهیزات به دمای اشتعال گازهای متصاعد در هوا برسد می‏تواند باعث مشتعل شدن گاز و انفجار شود.برای محافظت در برابر چنین اتفاقی تمام تجهیزات الکتریکی استفاده شده  (در محیط‏هایی با خطر انفجار) بر اساس حداکثر دمای کارکر سطح آنها طبقه بندی می‏شوند.


شنبه 28 مرداد 1396 10:44 توسط آلینداس با موضوع اخبار تخصصی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
آقای شریفیتشکر بابت سایت خوبتون و خدمات عالیتون.شنبه 4 شهریور 1396 0:37
پاسخخواهش میکنمشنبه 4 شهریور 1396 16:06
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy