سلف، القاگر یا کویل چیست؟

سلف، القاگر یا کویل چیست؟

سلف
که به نام های پیچه (کویل، Coil) ، راکتور (reactor) ، سیم پیچ، بوبین و القاگر هم شناخته می شود، به زبان ساده قطعه ای الکترونیکی، دوپایه، غیرفعال (passive) است که در مقابل تغییرات جریان الکتریکی از خود مقاومت نشان می دهد. برای ساختن یک سلف کافی است مقداری سیم را به دور یک محور و یا یک هسته بپیچانید تا بوبین یا سیم پیچ به وجود آید.
در شکل زیر تعدادی بویین با هسته هوایی و فلزی مشاهده می کنید. بویین هایی را که هسته ی فلزی دارند و اغلب دارای تعداد دور استاندارد هستند , در اصطلاح چوک (choke) می گویند . چوک ها معمولاً حفاظ خارجی دارند , مانند : چوک مهتابی , چوک بلندگو و … . از چوک مهتابی در مصارف برقی و از چوک بلندگو در مصارف الکتریکی استفاده می شود.عملکرد اصلی سلف را می توان در عبارت زیر خلاصه کرد:
مقاومت در برابر تغییرات جریان الکتریکی

سلف از یک رسانا مانند سیم تشکیل شده است که به صورت سیم پیچ درآمده است . هنگام عبور جریان از سلف ، انرژی به صورت میدان مغناطیسی موقت در سیم پیچ یا کویل ذخیره می شود . هنگامی که شدت جریان تغییر می کند ، مقدار میدان مغناطیسی اطراف سلف نیز دچار تغییراتی می شود و در واقع میدان مغناطیسی متغیر با زمان، ولتاژی را در رسانا القا می کند و بر اساس قانون الکترومغناطیسی فارادی، این ولتاژ مانع از تغییر جریانی می شود که در سیم پیچ وجود داشت.
مشخصه هر سلف را با نام اندوکتانس می شناسند. واحد اندوکتانس هانری است و با حرف H نمایش داده می شود. اندوکتانس نسبت ولتاژ به نرخ تغییرات جریان می باشد. یکی از عوامل موثر در اندوکتانس سلف ها جنس هسته سلف می باشد. هرچه هسته سلف نفوذپذیری مغناطیسی بیشتری داشته باشد اندوکتانس سلف بیشتر می شود. سلف ممکن است فاقد هسته باشد یا به عبارتی Air Core یا با هسته هوا باشد. برخی سلف ها نیز از موادی مانند فریت و آهن به عنوان هسته بهره می برند که باعث افزایش میدان مغناطیسی و در نهایت باعث افزایش اندوکتانس سلف می گردد.

هانری چیست؟
اگر نیروی متمرکز کردن میدان مغناطیسی در یک سلف به حد تعریف شده ای برسد می گویند آن سلف دارای یک “هانری” خاصیت سلفی شده است. واحد اندازه گیری مقدار سلف، «هانری» است که دارای اجزای کوچک تری به نام «میلی هانری» و «میکروهانری» هم هست.


به همراه مقاومت ها و خازن ها ، سلف ها یکی از سه عنصر خطی و غیر فعال تشکیل دهنده مدارهای الکترونیکی هستند (سلف- خازن- مقاومت) . از سلف ها به طور وسیع در تجهیزاتی که با برق متناوب (AC) کار می کنند ، استفاده می شود . نمونه دیگری از کاربردهای سلف در تجهیزات رادیوست . از سلف ها برای جلوگیری از جریان متناوب نیز استفاده می شود زیرا سلف جریان مستقیم (DC) را عبور می دهد اما مانع از عبور جریان متناوب می شود . از کاربردهای دیگر سلف می توان به استفاده از آنها در فیلترهای الکترونیکی به جهت جداسازی سیگنالها از فرکانسهای مختلف و در مدارهای تنظیم گیرنده های رادیو و تلوزیون نام برد.
سلف را با نماد های زیر در مدار های االکترونیکی نمایش می دهند:ادامه دارد...

سه شنبه 26 بهمن 1395 16:19 توسط آلینداس با موضوع اخبار تخصصی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
جاسم مرادیسلام و خسته نباشید عرض میکنم مطالبتان خیلی عالی و آموزنده است.توضیافت پایه ای ک میدید همه متوجه میشن اما اگه بعد از اون مفصل تر تشریح کنید ممنون میشمیکشنبه 21 خرداد 1396 14:55
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy