با بانک خازنی آشنا شوید

با بانک خازنی آشنا شوید


به طور معمول در صنعت به دلیل وجود موتور های الکتریکی خاصیت سلفی وجود دارد و همانطور که می دانید این خاصیت سلفی باعث پایین آمدن ضریب قدرت شبکه می شود که نتیجه آن این است که مقداری از جریان که مصرف کننده از شبکه می گیرد ،غیر مفید باشد و مصرف نشود و این جریان غیرکارآمد ، به صورت مرتب بین شبکه و سلف ، که در موتور استفاده شده ، رد و بدل می شود.
البته این به این معنی نیست که بخواهیم این جریان را با خازن گذاری حذف کنیم نه چرا که این مساله امکان پذیر نیست, این جزو ماهیت و ذات سلف است که مقداری از انرژی را به صورت میدان در خود ذخیره و در نیم سیکل بعد به شبکه پس دهد . ما برای رفع مشکل همراهی جریان غیر مفید و جریان مفید ، این دو جریان را با موازی کردن خازن رفع می کنیم به این صورت که جریان غیر مفید به جای اینکه از ابتدای شبکه به سمت مصرف کننده برود ، از سمت خازن و مسیر کوتاه که باعث اتلاف توان نشود به سمت سلف می آید. همانطور که میدانید سلف و خازن با هم 90 درجه اختلاف فاز دارند و به همین دلیل جریان هم مدام بین سلف خازن رد و بدل می شود.
در رابطه با خاصیت سلفی باید گفت که این خاصیت (مطلب سلف، القاگر یا کویل چیست را مطالعه کنید) باعث ایجاد توانی با نام توان راکتیو در شبکه برق می شود. این توان راکتیو که توسط یک کارگاه تولیدی از شبکه برق درخواست می شود یکسری مشکلات برای شبکه برق مثل افزایش جریان، افزایش تلفات و افزایش مقطع سیم ها و کابل ها را ایجاد می کند. راه حلی که وجود دارد اضافه کردن خازن به مدار است. کاری که خازن انجام می دهد این است که خازن توان مورد نیاز سلف را تامین می کند به این صورت که سلف با شبکه این تبادل توان راکتیو را ندارد بلکه با خازن این تبادل توان را انجام می دهد. به عملکرد خازن در این حالت اصلاح ضریب توان می گویند. در اصطلاح ما کارگاه را با خازن اصلاح می کنیم.

بانک خازنی

روشهای مختلفی برای اتصال خازن در شبکه این کارگاه وجود دارد ولی چون موتورها و ترانسهای این واحد صنعتی به صورت مداوم خاموش و روشن می شوند و نیاز به مقدار خازن متفاوت است بهترین روش ، روش متمرکز است.
در این روش به کمک دستگاهی با نام رگولاتور خازنی تشخیص می دهیم چه مقدار خازن بر حسب بارهای سلفی کارگاه مورد نیاز است.

مزایای نصب بانک خازنی
با نصب خازن یا بانک خازنی می توان ضریب قدرت را بهبود بخشید. بهبود ضریب قدرت یک دستگاه الکتریکی به معنای تولید نسبت خاصی از انرژی راکتیو است که خودش از آن استفاده می کند. سیستم های متعددی برای تولید انرژی راکتیو وجود دارد که از جمله آن می توان به متعادل کننده آسنکرون خاص و خازن شنت ( یا خازن های سریالی برای سیستم های انتقال بزرگ) اشاره کرد.خازن ها معمولا به خاطر دلایل زیر مورد استفاده قرار می گیرند:
 کاهش تلفات مسیر
 کاهش هزینه برق مصرفی (هنگامي كه خازن در محل مصرف وجود نداشته باشد كنتور راكتيو اداره برق علاوه بر كنتور اكتيو شروع به محاسبه هزينه برق مي كند)
 عدم مصرف آن از انرژی فعال
 کاربرد آسان
 استفاده كردن از كل آمپراژ برق خريداري شده : بدليل كاهش جريان مصرفي مي توان جريان بيشتري از شبكه برق درخواست كرد بدون آنكه هزينه اضافي جهت خريداري كردن اين جريان پرداخت شده باشد.
 عمر آن (تقریبا 10 سال)
 تعمیر و نگهداری پایین آن (دستگاه استاتیک)
 كاهش افت ولتاژ : خازن ها به دليل خنثي كردن جريان پيش فاز عناصر القايي جريان مصرف شده كل را كم مي كنند و كم شدن اين جريان باعث كم شدن تلفات در سيم ها و كاهش افت ولتاژ در سيم ها مي شود.
 کاهش سطح مقطع سیم و کابل به دلیل حذف جریان غیر مفیددر چه مواردی خازن گذاری انجام می شود؟
 اگر قرار باشد ماشین آلات جدیدی به شبکه ای که ظرفیت آن پر شده اضافه شود.
 در صورتی که ضریب قدرت تاسیسات الکتریکی یک ساختمان از 0.85 پایین تر باشد، باید به شرکت برق منطقه ای جریمه برق را پرداخت نمود پس برای بالا آوردن ضریب قدرت باید خازن گذاری کنیم.
 اگر تلفات تاسیسات به دلیل پایین بودن ضریب قدرت بالا باشد با یک محاسبه ساده می توان فهمید که با خازن گذاری ظرف مدت کوتاهی تمام هزینه ها جبران شده و از آن به بعد سود محسوب می شود.
 در صورتی که قسمتی از تاسیسات بار اضافی داشته باشد و کاهش آمپراژ مد نظر باشد.

ادامه دارد...مطالعه مطلب مرتبط:
سلف، القاگر یا کویل چیست؟

چهارشنبه 25 اسفند 1395 15:36 توسط آلینداس با موضوع اخبار تخصصی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
حسینی از اراکبسیار عالی وکار آمد پنجشنبه 22 آذر 1397 15:21
mhamoudعالیهپنجشنبه 24 فروردین 1396 0:34
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2017 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy