چگونگی تبدیل کمیت ها به سیگنال های استاندارد ولتاژ و جریان

چگونگی تبدیل کمیت ها به سیگنال های استاندارد ولتاژ و جریان


ترانسدیوسر ها یا همان مبدل های صنعتی برای تبدیل كمیتهای مختلف آنالوگ و دما به سیگنالهای استاندارد ولتاژ و جریان و همچنین برای ایزولاسیون سیگنالها مورد استفاده قرار میگیرند . وجود آمپلیفایر ایزولاتور در مدارات این گونه تجهیزات ، باعث جلوگیری از اثر نویز موجود در ولتاژ تغذیه یا خود سیگنال در خروجی تولید شده میگردد.
تقسیم بندی ترانسدیوسر ها بصورت زیر است : 
مبدل ولتاژ/ جریان (AC یا DC) به ولتاژ/ جریان
مبدل سنسور دما (ترموكوپل یا RTD) به ولتاژ/ جریان .
خروجی بعضی از مبدلها قابل انتخاب یا قابل برنامه‌ ریزی می‌باشد. بدین ترتیب كاربر میتواند توسط نرم افزار مربوطه ، كلیه پارامترهای مبدل را تنظیم و كالیبره نماید.


ترانسمیتر چیست؟
ترانسمیتر از تركیب دو واژه TRANSFER و METER گرفته شده است. یعنی تجهیزی كه بتواند یك كمیت فیزیكی را اندازه گیری كرده وآن را به مكانی دورتر مثل اتاق كنترل انتقال دهد.
ترانسمیتر می تواند نیوماتیكی و یا الكترونیكی باشد. در هر دو مورد ،سیگنال ارسالی استاندارد بوده و برای تجهیزاتی كه در LOOP كنترل قرار دارند قابل فهم می باشد. در نوع الكترونیكی جریان 20-4 میلی آمپر و در نوع نیوماتیكی فشار هوای 15-3 (PSI) یا (bar) از سوی TRANSMITTER به كنترلرهای الكترونیكی و نیوماتیكی ارسال می شود. ترانسمیتر ایزوله جهت تبدیل انواع سیگنال های آنالوگ با دقت و كیفیت عالی به كار می رود.
ورودی و خروجی كاملا ایزوله در برابر نویز و نوسانات برق ، فیلترینگ و تقویت سیگنال از نكات مهم در ترانسمیتر می باشد . خروجی بدست آمده از ترانسمیترها قابل استفاده در نمایشگرها، سیستم های پی ال سی (PLC) و تمام تجهیزات كنترلی می باشد و امروزه ترانسمیتر مصرف زیادی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، ریخته گری، داروسازی، مهندسی پزشكی و بطور كلی هر سیستمی كه نیاز به اتوماسیون صنعتی دارد، پیدا نموده است .
ساختمان ترانسمیترها :
بطور كلی ترانسمیترها ازسه قسمت اصلی حس كننده، مبدل (ترانسدیوسر) و تقویت كننده تشكیل می شود . ترانسمیترها درانواع الكتریكی و نیوماتیكی ساخته می شوند. برای مدرج كردن و یا كالیبره كردن ترانسمیترها طبق دستور سازنده با دادن ورودی های معین و معلوم خروجی را تنظیم می كنیم .
كاربرد ترانسمیتر ها : سنسورها و ترانسمیترها اجزای یك پروسه صنعتی هستند كه كاربردهای فراوانی در پروسه های متنوع دارند. امروزه مصرف زیادی در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی، فولاد، سیمان، ریخته گری، داروسازی، مهندسی پزشكی و بطور كلی هر سیستمی كه نیاز به اتوماسیون صنعتی دارد، پیدا نموده است. كاربرد عمده این قطعات در ارزیابی عملكرد سیستم و ارائه یك فیدبك با مقدار و وضعیت مناسب است كه بدین ترتیب كنترلر سیستم متوجه وضعیت كاركرد آن و چگونگی حالت خروجی خواهد شد .

ترانسمیتر فشار (Pressure Transmitter ) :
از جمله تجهیزات پركاربرد ابزار دقیق جهت كنترل فرآیندهای صنعتی میباشد كه اغلب برای اندازه گیری فشار گاز یا مایع به كار می رود. ترانسدیوسر وسیله ای است كه كار آن تبدیل حالات انرژی به یكدیگر است ، یعنی در صورتی كه همراه ترانسدیوسر  یك سنسور فشار داشته باشیم ، پارامتر  توسط سنسور فشار اندازه گیری می شود و مقدار مشخص شده به ترانسدیوسر تحویل داده می شود ،بعد ترانسدیوسر آن را به یك سیگنال الكتریكی قابل درك برای كنترلر و قابل فرستادن به وسیله سیم های فلزی ، تبدیل می كند . در نتیجه همیشه خروجی یك ترانسدیوسر ، سیگنال الكتریكی می باشد كه می تواند ویژگیها و پارامترهای الكتریكی نظیر ولتاژ ، جریان و فركانس را در سمت دیگر خط تغییر دهد ، البته  باید در نظر داشت كه سنسور انتخابی از نوع سنسورهایی باشد كه مبدل پارامترهای فیزیكی به الكتریكی باشد و بتواند به طور مثال دمای اندازه گیری شده را به یك سیگنال بسیار ضعیف تبدیل كند كه در مرحله بعدی به ترانسدیوسر  وارد شده و سپس به مدارهای الكترونیكی تحویل داده می شود.
ترانسمیتر فشار هم در كنترل فشار و نمایش مقدارهای فشار به كار می رود هم به عنوان ترانسمیتر مقادیر سطح مایعات در مخازن كاربرد دارد و در مدلهای دیفرانسیلی ( ترانسمیتر اختلاف فشار ) در مانیتورینگ و كنترل به كار برده می شوند. این تجهیزات اگر در نوع مدلهای قلمی باشند دارای قیمت ارزان هستند . ترانسمیتر فشار برای اندازه گیری دقیق فشار مكانیزمهای متفاوتی را به كار می برد كه در اكثر مدلها از نوع استرین گیج در المان سنسور ترانسمیتر استفاده می شود. نكته دیگر دقت وسایل می باشد كه در ترانسمیترهای آزمایشگاهی دقیق و یا پیشرفته تا بیست و پنج صدم درصد و یا بالاتر و در مدلهای عادی و معمولی تا نیم درصد می باشد.
دسته ای از ترانسمیترهای فشار موجود هستند كه برای اندازه گرفتن شكل پویای تغییرات سریع طراحی می شوند. مثالی كه می توان از كاربرد این نوع ترانسمیترهای فشار بیان كرد اندازه گرفتن فشار احتراق سیلندر موتور و یا گاز توربین است.
در انتخاب ترانسمیترهای فشار بایستی نكات زیر را در نظر داشت :
منفی یا مثبت بودن فشار
دقت  وسیله
مطلق یا نسبی بودن فشار
محدوده اندازه گیری
نوع خروجی لازم
نوع خورندگی ماده

شنبه 20 خرداد 1396 13:03 توسط آلینداس با موضوع اخبار تخصصی
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
احمد زاغیانبسیار عالی سپاسگذارمدوشنبه 30 دی 1398 17:52
ر.زTransduser به فارسی تراگردان(ابزار برگردان کننده و فرستنده به دور ) میشود ولی ما به خارجی مبدل میگوییم.ترانسمیتر برابر فارسی تاکنون نداشته ولی نزدیکترین ترگمان یا ترجمه ترارسان میشود..شنبه 26 مرداد 1398 9:53
صالحعالی بود مرسیدوشنبه 22 بهمن 1397 3:25
مصیبسلام و درود به فکر سالمتون.میخواستم خواهش کنم که در مورد uv flame detectorها قدری توضیحات بزارید مخصوصا اینکه فیدبکشون چطور هستش و اگه جزوه یا کتابی در موردش دارید ممنون میشم معرفی کنید... همیشه پر انرژی باشید...دوشنبه 2 مرداد 1396 23:18
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2019 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy