نکات مهم در خرید ترموکوپل

نکات مهم در خرید ترموکوپل


نکات مهم در خرید ترموکوپل


در بسیاری از موارد خریداران در زمان انتخاب و خرید یک سنسور دما اطلاعات دقیقی در مورد آن ندارن و فقط قصد خرید یک سنسور دما را دارند در این مقاله قصد داریم نکات مهمی که باید موقع خرید سنسور دما در نظر گرفته شود را بیان کنیم. با توجه به بازه دمایی و روش اندازه ‏گیری از سنسورهای مختلفی می‏توان استفاده کرد که یکی از مهم‏ترین آن‏ها ترموکوپل است، لذا قبل از انتخاب و خریداری باید اطلاعاتی در مورد آن داشته باشیم. 

1- بازه دمایی
اولین نکته‏ ای که در انتخاب ترموکوپل باید به آن توجه کرد بازه دمای اندازه‏ گیری در پروسه دمایی است و باید بدانیم مقدار دمایی که قرار است اندازه‏ گیری شود چقدر است. برای این کار باید به نکات زیر توجه کنیم :
حداکثر دما چقدر است؟
آیا در پروسه اندازه گیری دمای منفی داریم؟
اگر در پروسه اندازه ‏گیری دمای منفی صفر و یا دمای بالای صفر دارید باید نوع ترموکوپل انتخابی مناسب رنج دمایی مورد نظر باشد. در جدول زیر انواع ترموکوپل و بازه دمایی آنها نشان داده شده است.بازه دمایی ترموکوپل در ساختار و طراحی آن تاثیر بسزایی دارد،در ساخت ترموکوپل ‏هایی که در دمای بالا استفاده می‏شوند برای افزایش طول عمر معمولا از چند لایه سرامیک استفاده می‏شود.  

2- غلاف ترموکوپل
با توجه به نوع نصب و مورد استفاده ترموکوپل قطر غلاف میتواند متفاوت باشد که در هنگام انتخاب ترموکوپل باید به آن توجه کرد. یکی دیگر از نکاتی که باید در انتخاب ترموکوپل به آن توجه کرد طول غلاف ترموکوپل است. با توجه به اینکه ترموکوپل تا چه اندازه باید در داخل سیال قرار بگیرد طول آن تغییر می‏کند معمولاً طول غلاف به اندازه 10 برابر قطر غلاف در نظر گرفته می‏شود. بعنوان مثال اگر قطر غلاف 5 میلی‏متر است طول آن باید 50 میلی‏متر باشد

 
4- اتصال ترموکوپل
نوع نصب ترموکوپل از دیگر نکاتی است که در انتخاب ترموکوپل باید مورد توجه قرار بگیرد که با توجه به ساختار و مورد استفاده متفاوت است. بطور کلی به روش‏های زیر می‏توان ترموکوپل را در محل سنجش دما نصب کرد :
اتصال فلنج
اتصال پیچی
اتصال سطحی (تماسی)
اتصال پیچی(تماسی)

5- جنس غلاف ترموکوپل
غلاف ترموکوپل از مواد مختلفی تشکیل می‏شود که هر کدام مشخصات منحصر به خود را دارند و با توجه به شرایط محیطی از این مواد در ساخت غلاف ترموکوپل استفاده می‏شود. بعنوان مثال اگر در پروسه اندازه‏گیری تغییرات ناگهانی دما و یا اینکه در محیط اندازه‏گیری مواد خورنده و رطوبت بالا وجود دارد باید غلاف سرامیکی استفاده شود که مقاومت بالاتری در مقابل شرایط سخت دارد. برخی از مواد که در ساخت غلاف ترموکوپل استفاده می‏شوند:
سیلیکن کاربید
سرامیک (آلسینت-پیتوگراس)
استیل

6- سیگنال خروجی
نوع سیگنال خروجی ترموکوپل با توجه به نوع و فاصله کنترلر با ترموکوپل انتخاب می‏شود. سیگنال خروجی ترموکوپل ولتاژی در حدود 50 میلی ولت است که در برخی موارد مجبور به استفاده از ترانسمیترهای دما هستیم که سیگنال ترموکوپل را به یک سیگنال استاندارد صنعتی (سیگنال جریانی 20-4 یا سیگنال ولتاژی 5-0) تبدیل می‏کند.
در مواردی که در نزدیکی ترموکوپل کابل‏های قدرت و یا تجهیزات الکترونیکی فرکانس بالا مانند درایورها وجود داشته باشد باید از سیم ‏های جبران کننده ترموکوپل استفاده شود
 

 


چهارشنبه 18 مرداد 1396 10:07 توسط آلینداس با موضوع اخبار نمایشگاه
ارسال نظر
نام:  
ایمیل(اختیاری):
(ایمیل شما منتشر نخواهد شد)
نظر شما:

در کمتر از 20 ثانیه عضو شوید و بیش از 200 آموزش رایگان در اختیار شماست.
عضویت و دریافت آموزشهای ویدئویی
نظر ها
حسینسلام ممنون از سایت خوب و مطالب مفیدتون میخواستم ببینم امکان داره مطلب و یا مقاله‌ای در مورد محاسبه المنت برای کوره های سرامیکی معرفی کنید، شدیدا نیاز به کمک در این زمینه دارمشنبه 7 اردیبهشت 1398 13:11
پرویز تابناک نرم افزار وسایتتون عالیه ممنون ومچکر ازاطلاعات خوبتون دوشنبه 28 آبان 1397 8:44
آیا مایل به نظر دادن هستید؟ بله خیر
آلینداس چیست

آلینداس چیست ؟

مجموعه مدرن و تخصصی آلینداس اولین مرجع اینترنتی نقد ، بررسی و فروش تجهیزات صنعتی در کشور است که بر خلاف اغلب سایت های فروش موجود در دنیا امکان جست و جویی عمیق بر روی جزیی ترین ویژگی های تخصصی یک محصول را پیش از خرید در اختیار مشتری قرار داده و وی را در خریدی مطمئن ، آسان ، هوشمندانه و بی اشتباه یاری می رساند .

Copyright © 2019 Alindas Inc. All rights reserved. Terms of Use Updated Privacy Policy