سنسور امرن

همه چیز در مورد سنسور امرن

همه چیز د مورد سنسور امرن

شرکت امرن (به انگلیسی Omron) تولید کننده انواع تجهیزات صنعتی می‌باشد و در این زمینه انواع تجهیزات نظیر انواع سنسور، تایمر، منبع تغذیه، رله و غیره را ارائه می‌دهد. سنسور امرن از جمله محصولات این شرکت است که امروزه کاربرد‌های فراوانی دارد.

 

 

سنسور امرن در انواع مختلف تهیه و تولید می‌شود که برای مصارف مختلف کاربرد‌های فراوانی دارد. اگر شما نیز قصد خرید سنسور دارید در این مقاله با ما همراه باشید تا بیشتر با نحوه کار سنسور‌ها و به خصوص انواع سنسور‌های شرکت امرن آشنا شوید و بتوانید یک خرید مطمئن و آسان داشته باشید.

قصد داریم اطلاعاتی مفید در مورد سنسور ها انواع و کاربر آنها در اختیار شما قرار دهیم. پیشنهاد می کنیم برای مقالات آموزشی بیشتر در مورد سنسور ها با قسمت مقالات سایت مجموعه آلینداس همراه باشید.

1# سنسور چیست؟‌

سنسور امروزه یک وسیله بسیار کاربردی و متداول است که استفاده‌های فراوانی دارد.

سنسور Omron نیز یکی از انواع سنسور است که خود دارای زیرمجموعه‌های بیشتر است.

به طور کلی سنسور به دستگاهی گفته می‌شود که بتواند کمیت‌های فیزیکی نظیر میزان دما، میزان رطوبت، حرکت، فشار را اندازه گیری و آن‌ها را به صورت اعداد و کمیت‌های دیجیتال، آنالوگ و الکتریکی نمایش دهد.

سنسور‌ها انواع مختلفی دارد. اما به صورت کلی می‌توان دو دسته برای آن‌ها مشخص نمود که

این دو دسته شامل سنسور‌های تماسی و غیر تماسی هستند. در سنسور‌های تماسی کمیت مورد اندازه گیری باید با دستگاه برخورد داشته باشد تا بتواند توسط دستگاه تشخیص داده شود.

اما در سنسور‌های غیر تماسی مانند سنسور امرن نیازی به تماس دستگاه با کمیت مورد اندازه گیری وجود ندارد و کمیت بدون تماس اندازه گیری خواهد شد.

سنسور امرن

2# کاربرد سنسور امرن

همانطور که گفته شد سنسور امرن کاربرد‌های فراوانی در صنایع دارد و امروزه بسیار شناخته شده است.

سنسور‌ها عموما وظایف مهم و دقیقی در یک سیستم اتوماسیون صنعتی دارند. یک سنسور می‌تواند جزئی بسیار مهم از یک دستگاه تولیدی باشد.

سنسور‌ها در انواع مختلف تولید می‌شوند و امروزه انواع آن ها را می‌توانید در کارخانجات صنعتی و بسیاری محیط‌های دیگر مشاهده کنید.

در فرآیند طراحی و ساخت یک سنسور امرن، مدت زمان طولانی صرف می‌شود تا سنسور طبق شرایطی که لازم است در محل استفاده داشته باشد تهیه شود.

همان‌طور که می‌دانید تجهیزات و دستگاه‌هایی که در یک محیط صنعتی مورد استفاده قرار می‌گیرند باید بتوانند بدون اشکال در معرض نویز را عمل کنند. به این ترتیب سنسورهای تازه ساخته شده معمولا در ابتدا بسیار حساس‌تر هستند و فقط در محیط آزمایشگاهی قابل استفاده می‌باشند. سنسور‌ها پس از گذراندن آزمایش‌ها و فرآیندهای خاصی به سمت تطبیق از نظر صنعتی پیش می‌روند تا در نهایت بتوان از آنها در فرآیندهای یک کارخانه صنعتی استفاده کرد.

با توجه به کمیت که قرار است اندازه گیری شود و همچنین بر اساس ویژگی‌های هر سنسور Omron، استفاده از آن‌ها به کاربرد‌های خاص هر دستگاه محدود می‌شود. کاربرد سنسور‌ها بر اساس محل استفاده، کمیت و یا جسم هدف و نوع سنسور به روش‌های مختلفی قابل اجرا هستند.

به طور مثال از سنسور القایی دیجیتال می‌توان برای شمارش تولید و اندازه گیری سرعت در فرآیندهای شکل دهی فلزات استفاده کرد، نوع آنالوگ این سنسور برای اندازه گیری فاصله قطعه کار نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صنایع نساجی و تجهیزات تولید و چاپ پارچه استفاده از سنسورهای نوری و خازنی برای کنترل حرکت و کنترل انحراف پارچه رواج دارد.

همچنین این نوع سنسورها را میتوان برای کنترل سطح در مخازن نیز استفاده کرد. سنسورهای نوری علاوه بر تمامی موارد گفته شده، در کنترل تردد هم نقش دارند.

کاربرد سنسور امرن

3# انواع سنسور امرن

شرکت امرن انواع مختلفی از سنسور امرن را تولید می‌کند که بر اساس نیاز صنایع می‌توان نوع مناسب آن را تهیه و استفاده نمود.

این را هم ببینید
اندازه گیری دما در صنعت

سنسور‌ها دو نوع تماسی و غیر تماسی دارند و برای انتخاب یکی از آن‌ها باید به کمیت مورد اندازه گیری و ویژگی‌ای که لازم است بررسی شود توجه نمود. در ادامه به معرفی انواع سنسور‌های امرن و ویژگی‌های آن‌ها می‌پردازیم.

1-3# سنسور القایی امرون

سنسور‌های القایی امرن یکی از انواع سنسور امرن هستند که در دسته سنسور‌های بدون تماس قرار می گیرند و برای اندازه گیری کمیت مورد نظر در این سنسور‌ها نیازی به تماس جسم یا ماده با دستگاه نیست. این نوع سنسور‌ها به نام سنسور‌های الکترومغناطیسی نیز شناخته می‌شوند. زیرا در ساختار و نحوه کار آن‌ها مدار‌های مغناطیسی نقش اساسی دارند.

نحوه کار این سنسور‌ها به این صورت است که به فلزات واکنش می دهند و بدون تماس این کار را انجام می‌دهند سپس دستور‌های لازم را به صفحه کنترل ارسال می‌کنند تا نتایج نمایش داده شود. قسمت خارجی این دستگاه را معمولا پلاستیک، روی، فولاد ضدزنگ و غیره تشکیل می‌دهد.

کیفیت این سنسور‌ها تولید شرکت امرن بسیار بالاست و کارایی مناسبی دارد. این سنسور‌ها توانایی اندازه گرفتن فاصل صفر تا پنجاه میلی را دارا می‌باشند .

رنگ جسم فلزی در دقت تشخیص سنسور القایی امرن تاثیری ندارد که یک ویژگی مثبت محسوب می‌شود.

گرد و خاک یا آلودگی‌های محیطی نیز در نحوه عملکرد دستگاه اختلالی ایجاد نمیکنند. رطوبت هوا نیز مانعی برای کارکرد دستگاه به حساب نمی‌آید و با استفاده از این دستگاه اصطکاک و سایش مکانیکی قطعات به حداقل می‌رسد.

امروزه سنسور‌های القایی در بخش های مختلفی از جمله صنایع غذایی و بسته بندی آن‌ها، ماشین‌های صنعتی و دارای کاربرد‌های خاص، سیستم‌های کارواش، کنترل باز یا بسته بودن شیر‌های صنعتی و غیره استفاده می شود.

تیپ‌های مختلف سنسور القایی امرن عبارتند از :

  • TL-W امرن
  • E2Q5 امرن
  • E2Q6 امرن
  • E2B امرن

 

1. اجزای سنسور القایی امرن

از اجزای این سنسور امرن می‌توان اشمیت تریگر، اسیلاتور و تقویت کننده خروجی را نام برد. در میان این اجزا اسیلاتور مهم‌ترین نقش را داراست. این بخش یک میدان مغناطیسی را در دستگاه ایجاد می‌کند که جزء اصلی دستگاه است.

جریان‌های گردابی در دستگاه زمانی اتفاق می‌افتند که نزدیک شدن قطعه‌ی فلزی به سر سنسور رخ دهد. پس از آن جذب کردن انرژی میدان مغناطیسی به وسیله قطعه فلزی اتفاق می‌افتد. و باعث کم شدن دامنه نوسان ها میشود .

2-3# سنسور فتوالکتریک امرن

یکی دیگر از انواع سنسور امرن نوع فتوالکتریک آن است که به سنسور نوری لیزری نیز معروف است.

اساس کار این سنسور بر اساس تابش و بازگشت نور است. این دستگاه دارای یک منبع پرتو نور است که در اولین مرحله برای کار تشخیص کمیت‌ها یک پرتو نور از منبع خود منتشر می کند.

سپس نور بازگشتی در نوع یک طرفه دستگاه به آن بازمی‌گردد و توسط گیرنده نور دریافت می‌شود.

نحوه تشخیص این دستگاه در صورتی که دارای آینه باشد این است که نور پس از بازگشت به آینه دستگاه برخورد می‌کند و اگر جسمی مانع برخورد این نور شود توسط دستگاه تشخیص داده می‌شود.

در برخی انواع این سنسور در صورتی که سنسور فاقد آینه باشد بازگشت پرتو نخواهیم داشت. در این وضعیت، گیرنده قادر به دریافت نور نخواهد بود ولی با قرار گرفتن اشیاء مقابل سنسور، بازتاب نور به طرف گیرنده رخ می‌دهد و سنسور فتوالکتریک فرمان لازم را ارسال می‌کند. وضعیت سوم نیز هنگامی رخ می‌دهد که فرستنده و گیرنده روبه روی یک دیگر قرار داشته باشند.

از مزایای این نوع سنسور‌ها این است که فاصله آن‌ها با جسم هرقدر باشد می‌توانند به دقت اندازه گیری را انجام دهند.

سرعت سوئچینگ در آن‌ها بالاست و همچنین سرعت پاسخ دستگاه بسیار بالا می‌باشد. میدان مغناطیسی خارجی تاثیری در عملکرد این نوع سنسور ندارد.

امروزه سنسور‌های فتوالکتریک در تشخیص کابین بالابر، تشخیص پالت برای نوار نقاله‌های کشاورزی، تشخیص بسته‌های خارج شده از محل بارگیری و غیره کاربرد دارند.

سنسور امرن

4# قیمت سنسور القایی و فتوالکتریک امرن

انواع سنسور امرن با توجه به کاربرد و نوع آن قیمت‌های متفاوتی دارند. به عنوان مثال سنسورهای القایی امرن می‌توانند از ۴۰۰ هزار تومان به بالا قیمت داشته باشند. اما تعیین قسمت مشخص برای این دستگاه‌ها ممکن نیست زیرا در هر زمانی که قصد خرید دارید باید قیمت به روز چک کرده و بر اساس قیمت روز خرید کنید.

این را هم ببینید
عملکرد و اصول اندازه گیری سنسور فشار

قیمت این دستگاه‌ها ممکن است در طول زمان دچار تغییراتی شود بنابراین قیمت مشخصی نخواهند داشت. از طرفی برای خرید آن‌ها باید ابتدا نوع مورد نظر را مشخص کرده و سپس قیمت به روز آن را از طریق سایت در قسمت انواع سنسور ها و یا تماس با مجموعه آلینداس به دست آورید.

5# سنسور نوری امرن یا سنسور فیبر نوری

یکی دیگر از انواع سنسور Omron نوع فیبر نوری آن است که در دسته سنسور‌های لیزری قرار می‌گیرد. به علت داشتن فیبر این دستگاه در تشخیص فشار، حرکت، دما و غیره بسیار موفق عمل می کند و کاربردی است.

این سنسور برای فعالیت‌هایی که به دقت و حساسیت بالا در صنعت نیاز دارند مورد استفاده قرار می‌گیرد و کار خود را به خوبی انجام میدهد .

انواع این سنسور شامل موارد زیر می‌شوند:

  • فیبر نوری E3X-NA
  • فیبر نوری E32 Standard cylindrical
  • فیبر نوری E32 Longer distance

سنسور نوری امرن

6# سنسورE2B

یکی دیگر از انواع سنسور امرن سنسور E2B است که کاربرد‌های فراوانی دارد.

قیمت به صرفه و اطمینان بالا از ویژگی های این سنسور محسوب میشود .

کارکرد سنسور مجاورتی E2B امرن از تمام زوایا به دلیل داشتن یک نشانگر همه جانبه قابل دیدن میباشد .

این سنسور در مقابل شوک‌ها و لرزش‌ها با استاندارد (IEC 60947-5-2 (10 – 55 Hz مقاوم است .

سنسور القایی E2B امرن را می توان در محدوده دمایی -25 تا 75 درجه سانتی گراد بکار برد. سنسور E2B امرن با درجه حفاظت IP67 مقاوت بالایی را در مقابله با گرد و غبار به وجود اورده است .

جنس بدنه خارجی سنسور القایی امرن از فولاد ضد زنگ است. همچنین این سنسور امرن از حفاظت قطبی معکوس بهره مند است. سنسور E2B omron در قطر های ، M12، M18 و M30 موجود است.

سنسورE2B

7# خرید سنسور امرن

تا اینجا با ویژگی‌ها و برخی انواع سنسور‌های شرکت امرن آشنا شدید. اگر هم اکنون قصد خرید سنسور Omron را دارید بهتر است ابتدا با نوع مناسب آن آشنا شوید و به دقت آن را بررسی کنید. ابتدا باید در نظر بگیرید که برای چه استفاده‌ای و برای چه محیطی قصد خرید سنسور دارید.

همچنین باید بررسی کنید که سنسور قرار است چه کمیتی را اندازه گیری کند و باید در کجای دستگاه اصلی قرار بگیرد. سپس باید قیمت به روز دستگاه را چک کرده و از نمایندگی‌های معتبر امرن دستگاه را خریداری نمایید.

این سنسور‌ها بسیار با کیفیت و با طول عمر بالا هستند و شما از خریدشان پشیمان نخواهید شد. می‌توانید یکی از انواع دستگاه را برای مدتی امتحان کنید و اگر به انواع دیگر آن نیز نیاز داشتید مجددا تهیه نمایید.

8# فروش سنسور امرن

سنسور امرن انواع مختلفی دارد که بر اساس نیازتان می‌توانید تهیه نمایید.

امروزه فروش دستگاه‌های سنسور که در صنایع کاربرد فراوانی دارند یک امر بسیار مهم است. این دستگاه‌ها امروزه به روش‌های مختلفی نظیر حضوری و یا آنلاین به فروش می‌رسند.

نکته مثبت خرید آنلاین این دستگاه‌ها در این است که می‌توانید قیمت دستگاه‌های مختلف را با یکدیگر مقایسه نموده و مناسبترین دستگاه را انتخاب نمایید.

البته فروش حضوری دستگاه نیز مزیت‌های مخصوص به خود را دارد و می‌توانید محصولات را از نزدیک بررسی و برای انتخاب نوع درست دستگاه مشورت نمایید.

حتما توجه داشته باشید که پیش از خرید از فروشنده بخواهید که تمامی کاربرد‌های دستگاه را برایتان شرح دهد تا به طور دقیق مطمئن شوید دستگاهی که میخرید مناسب کاربردی که مد نظر شماست باشد و سالم بودن و کیفیت دستگاه نیز اطمینان حاصل نمایید. در پایان برای خرید سنسور بهتر است با یک متخصص مشورت کرده و نوع مناسبی که باید خریداری شود را به کمک او مشخص نمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *