رله امرن

نکات مهم در انتخاب رله امرن

نمایندگی رله امرن

رله چیست؟

رله تجهیزی متشکل از یک سلف (سیم‌پیچ یا بوبین) است که با تحریک سلف به واسطه انرژی الکتریکی سبب تغییر وضعیت کلید مکانیکی می‌شود. به زبان ساده‌تر رله نوعی کلید الکترومکانیکی است.

 

#1 استفاده از رله امرن

 با گسترش استفاده از ابزار و تجهیزات متکی به انرژی الکتریکی و نقش آن‌ها، حفاظت و هماهنگی این تجهیزات به دلیل گران قیمت بودن آن‌ها اهمیت پیدا کرده است. به همین منظور از رله‌ها برای اهداف ذکر شده استفاده می‌شود.

استفاده از رله

#2 کاربرد و نحوه انتخاب رله

از رله‌ها جهت ارسال فرمان به طور خودکار و اتوماتیک به مدارهای الکتریکی استفاده می‌شود. همان طور که ذکر شد رله امرن وظیفه انتقال فرمان کنترلی را به مدار دارد که به این وسیله دخالت انسان جهت دخالت در امور کنترلی را کاهش می‌دهد. با توجه به این مسئله کیفیت و دقت عملکرد آن اهمیت بسزایی دارد چراکه اشتباه در عملکرد آن در بیشتر اوقات ممکن است پیامدهای ناگواری داشته باشد و خسارات اقتصادی و مالی سنگینی را به عمل آورد. از این رو انتخاب رله امرن مناسب از اهمیت بالایی برخوردار است که باید با توجه به ویژگی‌هایی که در ادامه به آن‌ها پرداخته شده است انتخاب گردد

#3 معیارهای رله خوب

جهت انتخاب رله امرن ابتدا باید به ولتاژ کاری، حداکثر جریان قابل تحمل، تعداد پایه و سایر موارد با توجه به محل مورد استفاده توجه گردد. در ادامه پس از انجام کارهای ذکر شده انتخاب براساس قیمت و دقت و پیچیدگی نصب رله امرن صورت پذیرد. علاوه بر موارد فوق اگر به دنبال یک خرید خوب و مطمئن در کنار قیمت مناسب هستید بهتر است که رله‌ای که قصد خرید آن را دارید استانداردهای لازم را داشته باشد. در حال حاضر یک از بهترین رله‌های موجود در بازار متعلق به برند امرن می‌باشد.

کاربرد و نحوه انتخاب رله

#4 انواع رله‌های امرون

برند امرن با توجه به سابقه طولانی در تولید محصولات الکتریکی دارای انواع مختلف رله امرن به شرح زیر است.

  • رله‌های حفاظتی امرن (OMRON Safety Relay): از این نوع رله‌های امرن در مدارهای حفاظتی تجهیزات استفاده می‌شود که قابلیت هدایت اجباری را نیز داراست.
  • رله ترمینال امرن (OMRON Terminal Relay): از این نوع رله‌های امرن در واسط‌های خروجی تابلو به منظور کاهش حجم اشغال شده استفاده می‌شود.
  • رله ورودی خروجی امرن (OMRON I/O Relay): در به دلیل آسانی در وصل به در PLC-ها این نوع رله‌ها سبب کاهش سیم‌کشی در مدار می‌شوند.
  • رله‌های حالت ثابت امرن (OMRON Solid State Relay): از این نوع رله‌های امرن برای طیف وسیعی از کاربردها استفاده می‌شود چراکه به واسطه استفاده از تکنولوژی نیمه‌هادی‌ها دارای سرعت بالایی است.
  • رله‌های همه‌کاره امرن (OMRON General Relay): از این نوع رله‌ها می‌توان برای کاربردهای رله‌های موارد اخیر نیز استفاده کرد. به طور کلی از این رله‌ها برای اهداف کنترلی، ساختاری و خاص استفاده می‌شود.
این را هم ببینید
پرمصرف ترین رله صنعتی رله PLC

یکی از انواع پرکاربرد رله‌های امرن رله m2y می‌باشد که تغذیه 24DC با حداکثر جریان 36 میلی‌آمپر

#5 رله m2y امرن (OMRON m2y Relay)

این رله یکی از پرفروش‌ترین رله‌های برند امرن در بازار می‌باشد چراکه طیف وسیعی از جریان و ولتاژهای کاری صنعتی را چه از نوع DC و چه از نوع AC پوشش می‌دهد. مشخصات فنی این رله در زیر آورده شده است. 

مشخصات فنی رله m2y امرن

ولتاژ سیم‌ پیچ 24 DC
جریان سیم‌ پیچ 36.6 mA
نوع ترمینال فشاری
مشخصات کنتاکت‌ها 220 VAC 5 A (Resistive load) 220 VAC 2 A (Inductive load (cosφ = 0.4)) 24 VDC 5 A (Resistive load) 24 VDC 2 A (Inductive load (L/R = 7 ms))

نمایندگی رله امرن یکی از مهم ترین مسائل برای خرید محصول اصل و باکیفیت میتواند باشد. آلینداس نمایندگی رله امرن در ایران را بر عهده دارد.

میتوانید برای اطلاعات بیشتر ازمحصولات آلینداس و دیدن رله امرن با ما در تماس باشید مشاورین ما در ساعات اداری پاسخگوی سوالات شما هستند . شما می توانید نظرات و پیشنهادات خود را جهت بهبود کیفیت شرکت آلینداس با ما اشتراک بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *